| Valentin_Ivan_1975 a întrebat:

am o intrebare care placa video este mai buna dintre un ati radeon hd 5450 sapphire edition 1 gb sau ati radeon hd 3650? funda cea de a doua este de proiectare grafica este vreo problema ca este de proictare grafica si care este mai buna?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Numai stiutori aici in threadul asta! Eu zic asa ->Radeon HD 3650 are
-viteza mai mare procesor, 725 MHz fata de 650 MHz cat are HD 5450
-higher effective memory clock speed 1, 600 MHz fata de 800 MHz cat are HD 5450
-Significantly higher memory clock speed 800 MHz fata de 400 MHz cat are HD5450
-lucreaza la 128 BIT fata de HD5450 care lucreaza pe 64 BIT
-rata de pixeli si textura este mai mare Gpixel/Gtexel la HD3650
In principiu NU trebuie sa te iei dupa prima cifra, adica 5>3! Ea nu releveaza decat modelul si atat, nu iti arata si performanta, bineinteles ca fiind mai noua gandesti ca este si mai performanta dar NU e asa.
LA O PLACA VIDEO TE UITI:
- la versiune - DDR, DDR2, DDR3, DDR5 - cu cat este mai noua cu atat mai bine! DDR5 (Graphics Double Data Rate, version 5)este cea mai noua versiune
- la memorie (cat mai mare) - 1, 2, 3, 4 GB de memorie
- la BUS (important) - numarul de biti (cat mai mare) - Notiunea BUS se refera la traseul intre procesor si memorie. Largimea acestui BUS ne spune cati biti pot circula intr-un sens in acelasi timp (cate trasee fizice de date sunt intre memorie si procesor).
La un BUS de 64 biti circula simultan cate 64 biti, iar cu cat BUS-ul este mai mare (128 sau 256 biti) trec mai multi biti simultan. Din punct de vedere al constructiei, este normal ca o placa care are busul de 256 biti sa fie mai scumpa decat una cu bus de 64 biti pentru ca are mai multe trasee fizice intre memorie si procesor.Astfel o placa video cu 2GB bus 128biti este mai lenta decat acceasi placa video cu 1GB bus 256 biti.
- tehnologia de fabricatie - 28 nm este cea mai noua, cea mai mica pana in prezent si cu cel mai mic consum de energie.
- frecventa procesor(MHz)sau numarul de impulsuri de tact - cu cat este mai mare, cu atat mai bine.La un impuls de tact trec o singura data bitii dintr-o parte in alta (64 biti pe un bus de 64, 128 biti pe un bus de 128 sau 256biti pe un bus de 256). Acest impuls de tact se masoara in MHz (milioane de cicluri de tact pe secunda).

Referitor la cifre ->Uite cum sta treaba in placile grafice, prima cifra reprezinta numarul de serie sau modelul de placa video, in cazul nostru avem seria 3 si seria 5 la aceste doua placi video dar aceasta cifra nu reflecta performanta placilor. In principiu nu te gandi ca seria 5 este mai buna decat seria 3 dar este mai noua ca model. Acum despre celelalte cifre de dupa 3 si 5 si anume 10 - 20 - 30...reflecta performanta placilor video dupa cum urmeaza
10-20 - placi video slabe
30-40 - low-end
50 - entry-level
60 - medii
70-80 - high end
90 - cele mai performante - The Best!
Bineinteles ca in calcul se ia si numarul de BITI cat si modelul DDR 2-3-5, memoria.

| Valentin_Ivan_1975 explică (pentru neluL):

Ok si care este mai buna? happy

| neluL a răspuns (pentru Valentin_Ivan_1975):

Pai tu nu ai inteles nimic din ce am scris eu? Radeon HD 3650.

7 răspunsuri:
| SouLIce a răspuns:

HD 5450 este mai buna

| CristinaMaria1987 a răspuns:

Http://bit.ly/1p2fXEk (link generat de conversion marketing)

| RadikalGamer a răspuns:

Eu am HD 5450 și e super bună în ce o folosesc, asta dacă nu crezi că o să ai Alienware după ce cumperi placa video. E clar că HD 5450 e mai bună.

| uninvited66 a răspuns:

Cred ca iti bati joc de noi... sincer. Cum sa intrebi care e mai buna? In primul rand daca esti plecat cu pluta pe domeniul IT te uiti la numere... 3 = 5? logic 5 e mai mare deci e mai buna, si e mai buna cu 27% decat cutia aia de carton 3650. sau ma rog ambele sunt niste conserve laughing)

| Valentin_Ivan_1975 explică (pentru uninvited66):

Bine frate cu Alienware tau, fiecare cu ce poate