| Craciun_Vlad_1996 a întrebat:

am o problema..am un Lenovo g550 si i.am dat reboot si nu mai porneste. l.am dus, l.am reparat si acum imi merg jocurile foarte incet tinand cont ca atunci cand l.am dus la reparat avea 3gb ram si cand l.am luat mai avea doar 1gb. cei de acolo imi furasera o placa de 2 gb. m.am dus si mi.a pus.o la loc. dar problema e ca jocurile tot incet merg. jocuri care imi mergeau perfect inainte merg foarte incet acum.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Naspa daca aceste service-uri fac asa ceva.Si cu siguranta nu au uitat, au spus lasa ca ce stie clientu.Pai astia trebuie reclamati sa le inchida coteneata frate.Si unde mai pui ca tia luat si bani.Ca sa vezi ce afaceri se fac in Romania.Cum sa mai ai incredere in astfel de oameni. Deci clar au vrut sa iti ia ramul aia nici nu se pune problema.Acum calculatorul citi rami iti vede? Daca iti vede 3 Gb atunci e bine. Spui iti merge slow calculatorul.De cind il ai? Si cite partitii ai pe hard si cum si cine a instalat wind? Ca sa mearga cum mergea inainte trebuie sa instalezi iar wind.Dar nu direct de pe wind cel ai deja sau chestii din alea recovery bla bla.Treb sa instalezi wind fresh, mergi in bios dai sa booteze de pe dvd, pui cd-ul cu wind in unitate si iesi din bios cu tasta F10 adica salvezi setarea.Si dupa instalezi.Cind ajungi la partitii elimini tot nu lasi nimic, stergi toate partitiile, dupa care daca vrei iti mai poti face alta partitie, dar eu te sfatui sa lasi doar una singura atit si dai drumul la instalare.De ce acum merge slow calculatorul? Pt ca cu timpul hardul se umple cu tot felul de chestii ce tu nu le vezi,nu le stii, programe, spioni si asa mai departe care sint setati sa se updateze singure, fara sa te anunte, fara ca tu sa stii, ori sa vezi.La un moment dat o sa spui ce mama masii are calc asta ca virusi nu am, totul este in ordine. Uite iti dau un ex.Cind instalezi winamp daca citesti bine vezi ca pe linga acest program se mai instaleaza alte citeva care sint bifate deja.Tu dai next next crezind ca tot ce faci este sa instalezi winamp, dar nu este deloc asa. Orice program ai instala casca bine tot ce ai, citeste cind apare fereastra ce spune.si debifeaza, ori da skip sau not agree chestii care mai sint.Alt program Adobe, vezi cind instalezi acolo ai balamuc nici nu mai stiu cite alte programe care vin odata cu Adobe.Tu daca tot dai nex, next alea se instaleaza, ele sint setate automat sa se updateze fara sa arate, fara macar sa stii ca ele exista la tine in calculator si uite asa calc.lucreaza din greu si devine slow.Ca urmare fa cum am spus si dupa vezi ce se intimpla.Bafta si nu mai du calculatorul la escroci.Mai bine incearca tu singur sa rezolvi si daca chiar sa spui cal strici stii da mai frate eu l-am stricat, decit sa stii ca te inseala altii si mai iti ia si bani.Numai bine.

4 răspunsuri:
| Violente a răspuns:

Pff, îți recomand să îl duci la alt service. Problemele pot fi FOARTE multe, pot fi de materie hardware sau software. Nimeni nu te poate ajuta mai ales că nu am problema fizică în față. Ți-au furat o plăcuță? Nu cred, probabil au uitat să o pună, sunt oameni, mai greșesc și ei.

| christishor a răspuns:

Salut Vlad daca totusi ai putin experienta in pc/laptop adica sa nu il strici cand il deschizi iti dau un pont mai intai verificati cat procesor ai cat ram ai si cata placa ai " click dreapta pe my computer -> proprietati " si iti apare mai jos ram, cpu si placa video daca nu ai cat aveai inainte 3 gb ram si 2 gb placa, ia frumos si deschidel tu si verifica daca sunt asezate bine ram, placa video, procesorul toate de acolo, ca asa mai fac tampitii astia de la reparatii cand te prinzi ca lipsesc piese. lagul poate interveni din cauza racirii proaste pe procesor sau placa de vaza ori racirea de pe placa video vezi coolerul de pe placa de baza si placa video daca sunt functionale, iar in caz ca toate astea sunt bune si nu-i nimic in neregula incearca sa instalezi singur un windows nou ca s-ar putea ca virusii sa iti fi mancat fisiere din sistem32 ceea ce iar determina lagul in joc, cand intri in my computer sa se deschida mai greu... sper ca ti-am fost de folos bft happy

| BlackDemon2 a răspuns:

Incearca sa instalezi driverele de la calculator!

| Craciun_Vlad_1996 explică:

Mersi pentru ajutor.da ma descurc la pc.uri..si am avut instalat pe C Windows 7 si pe E Windows 8..am sters windows 8. ul si mergea ca inainte. dupa am instalat iar un windows 8 pro si mergea din nou ca inainte pe amandoua windows.urile..mersii