| MysteryMen a întrebat:

am un laptop Acer Aspire 5733 am si eu o intrebare eu tin laptopul in priza dar ma intrebam, daca exista vreun program sau ceva orice care sa opreasca incarcarea...sau daca as putea seta eu ca de ex la 80% sa nu mai incarce.

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Nu stiu daca poti face tu setari in genul asta.Laptopul se incarca pina ce bateria este plina dupa care daca continui sal tii in priza alimenteaza direct laptopul.Cu alte cuvinte atita timp cit il tii in priza el folosete acel incarcator si deloc bateria.Este ca si cum nu ai avea aterie sau ca si cum ai tine bateria pe raft.Este bine ca cdupa ce se incarca toatal bateria sa deconectezi incarcatorul si sa mergi pe baterie pina se descarca si apoi incarci iar. Daca stai tot timpul cu el in priza acea baterie va muri mai repede decit este normal pentru ca de fapt tu nu o folosesti.Este ca si cum incepi sa folosesti o baterie dupa care o pui pe raft si dupa un tip pa si la gara a murit de tot si nu mai ai cei face.Deci nu cred ca poti seta asa cum tu vrei.