| alexandru11 a întrebat:

Am si eu o intrebare in special pentru ce ce cunosc la calculatoare (computer). La un prieten de-al meu cand intru in START__Control panel__Network connections, nu-mi apare nimic. Normal trebuia sa-mi apara un fel de conexiune (ceva de genu intelegeti voi). Am intrebat pe un cunoscut care se pricepe la pc destul de bine si mi-a zis sa instalez placa de retea. Dar cel cu pc nu are nici un CD cu placa de retea. Daca chiar trebuie de instalat placa de retea dati un site de unde sa iau un asemenea chit de instalare al placii de retea (pentru orice calculator daca se poate pentru ca pc acela e din mai multe pc-uri facut)da este :-D P. S. Am vrut sa intru acolo in start.control panel.network conections pentru ai configura setearile pentru internet.Astept raspunsuri lamuritoare. Cat mai repede plizzzzz :-DD

Răspuns Câştigător
| alexmircescu13 a răspuns:

Daca placa de retea este onboard driverul e pe cd-ul placii de baza. Daca nu, urmezi metoda mai grea.E ceva mai complicat, dar sigur. Faci rost (descarci de undeva) de AIDA32. Il copiezi in calculatorul prietenului si iti va spune exact modelul tuturor componentelor din calculator, inclusiv placa de retea (network adapter). Notezi pe ceva modelul si (iarasi) apelezi la calculatorul si internetul vreunui prieten, descarci driverul potrivit, il pui pe stick sau cd, il instalezi in calculatorul fara driver si cam asta e. eu personal nu vad alta solutie. Evident, daca desfaci carcasa si poti sa identifici modelul de placa de retea, e mai simplu, dar daca are placa onboard e jale. Si nici pe placile PCI nu scrie intotdeauna. Succes!

4 răspunsuri:
| bogdan3vl a răspuns:

Dai clic dreaapta pe my computer >properties>hardware>device manager>network adapters si acolo daca apare un x ea dai clic dreapra si enable daca nici asa nu merge dai clic dreapta uninstall si dupa aia bagi un cd cu windows in unitate si ii dai un restart si se instaleaza automat de pe cdul cu windows

funda plsss

| introduaicinumele a răspuns:

Ce placa de retea are? Cauta pe Google. Scrie modelul de placa si apoi driver. Sper sa gasesti ceva!

| virus5381 a răspuns:

Uite cum faci desfaci carcasa te uiti la modelu placii de retea te duci acasa dai un search pe google modelu x driver download si o sa gasesti. De acolo il pui pe un stick meri la friendu tau si ii instalezi placa de reta. Mai usor de ata nu poti. eventual de gasesti modelu prin driver and device etc. Oricum deschisu carcasei ii mai simplu.

| Reek54 a răspuns:

Pai scrie numele placii de retea pe google si modelul ei. apoi driver download free...
si daca exista o sa-ti dea happy