| DarkAnoNim008 a întrebat:

Sall TpU, am si eu o problema cu windows-ul, am windows xp professional SP2 dar am auzit ca e mai bun sp3. deci l-am downloadat, l-am instalat...
De atunci facebook-ul si mess-ul nu mai merge,,,thinking

Plzz

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Nu mai asculta ce spun toti axcesti 'cunoscatori"ca numai aiurea vorbesc.Nu exista windows XP sp2 sau sp3 si asa mai departe.Ce aveti. Exista doar windows Xp care e profesiponal sau home edition sau care mai este.Ei la aceste windowsuri Microsoft au scos ca de altfel si la 7 si or sa scoata si la 8 pachete noi cu updateuri aia e toata smecheria.Sa nu crezi ca daca ai un windows XP profesional sp1 si altu are sp3 este diferit.SP-urile astea este service packege, adica un pachet de servicii cu update la zi si magarii de genul asta. Odata ce tu ai instaklat un windows XP profesional tu nu trebuie sastergi nimci ci doar downloadezi de la Microsoft directgratis aceste pachete.Si nu poti instala de ex un sp3 fara ca sa ai deja sp2.Pe de alta parte Microsoft scoate sau a scos in mai multe rinduri windows xP si de fiecare data il scoatea si ii atasa si acest SP care exista la momentu iesirii lui pe piata. Daca tu ai cum am zis instalt un windows xp profesional si are sp2 nu va trebuie sa deezinstalezi wiondowsul ca apoi sa cauti nu stiu ce cd cu wind xp care sa aiba direct ope el Sp3.Cum am spus cauti pe googlesau direct la www.microsoft.com si acolo la download cauti si iei acest sSP3 si il instalezi pe windowsul ce il ai deja instalat.Si nu o sa ai probleme ca nu mai ai facebook sau mess si asa mai departe.Nu stiu de ce complicatui atit de mult lucrurile.De ex acum windows 7 are Sp1.Ei cind o iesi si Sp2 nu trebuie sa stai sa cumpar sau sa caut un cd cu windows care are sp2.Nicicum,doar mergi si este gratis acest pachet Sp2 chiar Microsoft til pune la dispozitie.Si asta se intimpla cu orice windows.Pe aici unu zice ca nu exista oficial SP3. vrea sa ii arata; la Microsoft pe site ca exista? Vrei sa iti dau eu Sp3 daca esti curios? Omenii vorbesc doar asa ce aud la radio sant.Cind ai o problema sau vrei sa faci ceva mergi direct la sursa, in cazul asta la Microsoft si acolo cauti la download si vezi ce au si stii sigur ce trebuie sa faci sau sa iei si sa pui.Ca este SP2 sau SP3 tto windowsul ala este.Cum sa fie mai bun? Are doar ceva update in plus, dar nu e mare diferenta.Doar ca avind acele update mai noi siont programe care ruleaza doar daca ai acekle update.Dar nu cred sa te afecteze pe tine.Mai sint cred si jocuri sau mai stiu eu ce alte aplicatii care asa cer sa ai pachetul 3 sau pe 2 sau ce o mai cere.Dar asta o vezi atunci cind apare aceata cerinta.Atita timp cit nu ti-a aparut ceva un anunt sa iti zica ca uite acest joc sau aplicatie nu ruleaza pentru ca necesita sp3 nu vad ce problema sa ai.

7 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Ce ai auzit tu e folclor=> informații eronate. Microsoft a tertras suportul tehnic pentru Windows xp SP2 => lipsă drivere, aplicații compatibile și mai mult paginile de internet care să mai suportă Windows Xp SP2, tocmai ca să vă oblige să folosiți ce vor ei și anume Windows xp sp3 sau mai noi.
Deci prostă alegere ai făcut cu SP2-ul.Din experiență îți zic că Sp3 actualizat și cu driverele la zi funcționează de 10 mai rapid decât SP2 tot la fel. Oricum dacă nu îți folosești computerul la gamming atunci de ce să nu încerci o distribuție Linux? vei fi mult mai mulțumit de cum se mișcă computerul, care funcționează mult mai rapid de sute de ori cu orice altceva decât cu windows.Succes

| campai a răspuns:

Iti va merge si 7, el nu cere resurse multe, dar iti recomand sa iti upgradezi calculatorul ca sa nu imbatranesti asteptand sa execute ceva...

| horia2012 a răspuns:

Asta pentru ca Windows XP SP3 nu exista oficial de la Microsoft. SP3 este introdus manual printr-un program special in Windows XP SP2 de catre cel care a facut sistemul (oricine).
Si asa rezulta Windows XP SP3.
Solutia este:
Reinstaleaza Windows XP SP2
Daca vrei SP3 descarca de aici:
http://www.softpedia.com/progDownload/Windows-XP-SP3-Download-90001.html
-Alegi
"External Mirror 2 - Checked Build"
si astepti.
Se cheama Kb936929
- SP3 il instalezi DUPA ce instalezi driverele sistemului. (audio, video retea,...) pentru ca sunt programe
(mess-ul si facebook, nu) care cer ca
SP3 sa fie instalat.
- Nu ar fi trebuit sa nu functioneze mess-ul si facebook dar probabil sistemul pe care l-ai descarcat avea erori.
Mai poti incerca sa descarci o alta varianta. Poate urmatoarea va fi buna.

| DarkAnoNim008 explică (pentru horia2012):

... as vrea sa incerc wind 7... ce ziceti? e mai bun ca xp sp3? am pc slabut 1gbram 256video 2, 2procesor

| DeyCj a răspuns (pentru DarkAnoNim008):

Nu este o alegere bună.Va rula doar Windows 7 și nimic altceva, fără să îți deie erori sau sistemul să înghețe

| horia2012 a răspuns (pentru DarkAnoNim008):

E mai bun ca XP SP3, dar la configuratia ta sub nicio formma.

| mariuscristi a răspuns:

Xp este un sistem de operare antic! schimba-l frate