| Vladutz96 a întrebat:

Am si eu o problema. Mi-am instalat pe laptop windows xp. Laptopul are urmatoarea configuratie : procesor dual core 2.0, ram 4 gb ddr3, placa video 1 gb intel hd graphics, hard 500 gb sata. Apare la instalare ca muta fisierele si dupa aceea cand isi da restart imi zice :
A disk read error occures
Press CTRL+ALT+DELETE to restart. Ce sa fac? Funda

6 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Salutare! Laptopul tau are hard-disk SATA iar tu incerci sa instalezi un XP fara drivere SATA. Asta cred eu ca e motivul. Ori faci rost de un XP cu drivere SATA, ori pui Win7 si ai terminat balciul. La configuratia pe care o ai merge Win7 uns. Succes!

| FesCuDungi a răspuns:

Ai mai incercat acel windows pe alt calculator sau laptop?

| Vladutz96 explică (pentru FesCuDungi):

Da, l-am instalat si pe pc si la altii pe pc.

| FesCuDungi a răspuns:

Probabil ca cd-ul este prea zgariat si de unde trebuie sa ia fisiere importante nu poate citi! alta explicatie nu am! straight face nu am mai intalnit asa ceva! cauta un alt cd cu widows si incearca din nou!

| LaraLee a răspuns:

Ori xp-ul este fara drivere SATA, ori laptopul tau este optimizat pentru windows vista sau 7 (de la care ai stickerul pus pe laptop)

Lara

| paul_3769 a răspuns:

Nu stiu ce sa faci dar... uita-te la ce ai pe el frate:
-procesor dual-core pici pe jos numa cand il vezi frate
-4G pe ram estti nebuna?
-si ai si un ddr3
-placa video 1G hd graphics'
-hard de 500G
Frate nu-ti explodeaza laptopul?
ai cam cele mai bune componente de care am auzit iti lipseste un ESET 5 si gata il vinzi cu 1000 eurorolling on the floor