| Cipy23 a întrebat:

Sall TPU! Am un pc mai vechi si vreau sa fac upgrade la el ca sa pot sa joc jocuri mai noi cum ar fi metro 2033 si alte jocuri de genul. PC meu are urmatoarele componente :
Procesor : Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 3. 06GHz (2 CPUs)
Memory : 2048MB RAM
DirectX Version : DirectX 9.0c
Chip Type : ATI Radeon Graphisc Processor (Cu Pixel Shadred 2.0 )
Total Memory : 512.0 MB
Rezolutie Display : 1280 cu 1024 (32 bit ) (60Hz)
Daca mai aveti nevoie de informati despre pc-ul meu spuneti-mi
Deci ce imbunatatiri ar trebui sa-i fac si unde?
Multumesc Anticipat DAU FUNDA 100%

Răspuns Câştigător
| laurentiu80 a răspuns:

Ca sa joci Metro 2033 ar trebui sa-ti faci un upgrade general, la toate componentele. Configuratia ta este invechita, si chiar daca ai face un upgrade la placa video, te-ar trage in jos procesorul, un pentium 4 indiferent de model apartine demult istoriei. Incearca totusi sa aflii modelul placii de baza, si vezi daca suporta procesoare dual-core, care sunt mult mai rapide decat cele pentium 4, si incearca si un upgrade la placa video, o placa video cu pixel shader 4.0 compatibila direct x11. 0. Cam astea ar fi upgradurile care le poti face momentan.

| Cipy23 explică (pentru laurentiu80):

Ms de raspusn, dar sti cum pot vedea ce model de placa am si cum imi dau seama daca este compatibila cu procesoare sau placi video mai noi?
Eu nu prea le-a am cu tehnologia laughing
Apropo ai primit fundawinking

| laurentiu80 a răspuns (pentru Cipy23):

Descarca programul CPU-Z, este mic si se instaleaza repede, dupa instalare il deschizi si dai click pe tabul "mainboard" acolo vei vedea modelul placii tale de baza.

| ErrorFound a răspuns (pentru Cipy23):

Cel mai simplu ar fi sa cumperi un sistem intreg, si cum nu le prea ai nici tu cu tehnologia, nu ti-as recomanda sa incepi sa faci customing pentru PC.( cu cat procesorul este mai bun cu atat vor trebui sa fie si celelalte componente ca altfel nu se pupa). Deci:du-te pe un site de electronice online (gen: EvoMag, Altex, PC Garage) si du-te la sectiunea PC.O sa ai niste categorii prin care iti filtrezi optiunile (placa video dedicata, DDR-ul, SSD-ul si alte trestii d-astea). Nu trebuie sa fi un geniu ca sa stii lucrurile astea. Fi doar sigur ca placa video va fi mai mare de 2GB si procesorul va avea mai mult de 3Ghz. Uite aici szstem requirements pentru jocuţ ala fitos: http://www.game-debate.com/....../index.php
Foloseste sistemul de comparare de mai jos ca sa iti verfici compatibilitatea sistemului pe care l-ai ales cu necesitatile jocului.

| Cipy23 explică (pentru ErrorFound):

MS de raspuns, dar nu pot sa imi iau un intreg pc nou pentru ca nu am bani. Daca aveam banii asta faceam, nu ma mai complicam cu placa video laughing

5 răspunsuri:
| Gotdns a răspuns:

In primul rand o placa video ceva gen
Asus nVidia GeForce GT 630, 1024MB, GDDR5, 128bit, HDMI, DVI, PCI-E.

Un Procesor Intel® Pentium® Dual Core G860 SandyBridge, 3000MHz, Bus 1333, 3MB, socket 1155

Si cam vreo 4 Gb Ram ar fi un calculator k.