| codrutz0000 a întrebat:

As vrea sa-mi cumpar si eu o placa video, deoarece calculatorul meu fiind de : 2GB RAm
Processor:Intel Celeron CPU E3300 2,50GHZ,cPU~2,5GHZ
DIRECTX:11
Win:&-ULTIMATE-32 BITI

Iar placa care as vrea sa o iau : Placa video Sapphire AMD Radeon HD5450, 2048MB DDR3 64bit
As vrea sa-mi spuneti daca esti compatibila si daca e bunicica?
A si un eventual processor: Descriere Procesor INTEL Celeron G1610 IvyBridge 2. 60GHz 2MB 2C TDP 55W LGA1155:

Celeron G1610 IvyBridge 2. 60GHz 2MB 2C TDP 55W LGA1155, 32nm, procesor grafic integrat, BOX
Procesoru e bun?

Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Place video cel mai probabil va merge.
Procesorul nu are rost sa-l schimbi, in primul rand ca nu e nicio diferenta intre ce ai tu si acel G1610, in al doilea rand e pe alt socket si daca vrei neaparat sa iei G1610 va trebui sa schimbi si placa de baza.

| codrutz0000 explică (pentru Abh):

Abh, deci procesorul nu-l schimb, cel mai probabil daca nu o sa schimb placa o cumpar un nou system : http://www.altex.ro/......-1gb-linux ce zici?

9 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

E slab acel sistem. In banii aia iei unul mult mai performant pe bucati, intra pe forumul mygarage.ro si vezi ca au categorie pentru sfaturi de ansamble.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa nu te grabesti, ca pe GDDR3 nu o sa ai mari performante in jocurile noi.
Orienteaza-te catre o placa video cu GDDR5, un ATI radeon 7750 ar fi cel mai indicat (400 de lei).

| SpecialistIT a răspuns:

Uite ce iti recomand eu: http://www.mediadot.ro/wishlist/28851/
Ai o sursa rece si silentiosa, care-ti va duce fara probleme tot sistemul. Ai un hdd rapid si bun. Ai 4GB ram care-ti sunt arhisuficient orice vei face. Piesa de rezistenta este placa video.
Ma bucur ca am putut sa te ajut. Sa te bucuri si tu de configuratie.
Daca nu te pricepi la sisteme, MediaDOT ofera ansamblare GRATIS.
Bafta!

| SoRyNeScku a răspuns:

Cam scump PC-ul care vrei sa-l iei, mai pui 3 milioane si iei unu mai bun de la Emag.ro, pe deasupra au si transportul gratuit.
La 1600 RON am cumparat de la eMAG un pc cu 6 Gb ram, sursa 500W, 3, 3 gHz i3-3220 Intel core

| codrutz0000 explică:

Atunci de ce te mai bagi?

| codrutz0000 explică:

rolling on the floor))))) cat de mult iti doresti tricoul rolling on the floor>?

| Simcea_Gabi_1992 a răspuns:

Este bun procesorul te ajuta foarte mult pentru ca este dual core si placa video este foarte buna poti sa joci fara probleme jocuri din 2013.

| HelpTpu a răspuns:

Nu-i adevarat nu este bun nici procesorul nici placa video, daca vrei sa-ti ei o placa video, buna sa-ti mearga jocurile uite aici

http://www.emag.ro/......EBYNKBBBM/

Iar procesorul i3, i5, i7 dar ai nevoie doar de i3 sa-ti mearga jocurile bine si uite aici
http://www.emag.ro/......EWZTKBBBM/

Iar daca vr mai ieftin anunta-ma ca o sa-ti caut