| ShakeStar2000 a întrebat:

Atunci cand deschid un browser (Mozilla Firefox ) cu router-ul aprins, îmi spune ca nu am internet. De ce?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu ai conexiunea bine configurata sau cablu intrerupt.

| K0sti a răspuns:

Pai poti sa-l deschizi si cu routerul stins?

| Zaygon a răspuns:

Ti-ai reinstalat driverul de la pca de retea?

| ShakeStar2000 explică:

Bula, cum configurez conexiunea?

| Bula a răspuns (pentru ShakeStar2000):

Prima data verifici daca-ti merge internetul fara router, cu cablul bagat direct in calculator. Respecti instructiunile date de provider.
Daca nu merge, suni la furnizorul de internet. Daca merge, treci la pasul urmator:

Cablul de intrare cu internet-ul conectezi la intrarea routerului, iar una din iesiri la calculator, alimentezi routerul.
Daca accesul la internet este cu nume si parola data de provider (tip PPPoE), atunci intrii in meniul de configurare a routerului (prin CD sau prin browser, la IP-ul dat din carea tehnica a browserului) si configurezi partea WAN (intrare), partea LAN lasand cu IP automat, cum a venit din fabrica.

Unele routere functioneaza si "direct", adica sa dai numele si parola de pe PC, dar atunci nu poti folosi doua aparate (calculatoare /telefoane) conectate in acelasi timp.
In cartea routerului sunt date toate instructiunile de instalare.
Daca e prea complicat, cheama pe cineva care se pricepe (eventual pe baietii de la furnizorul de internet).

| ShakeStar2000 explică:

Zaygon, nu cred! Habar nu am ce e ala.

| ShakeStar2000 explică:

K0sti, de deschis merge, dar nu merge conexiunea la internet.