| Andreea_8819 a întrebat:

.. dau funda celui care ma ajuta

Am un Blackberry 8900 si un windows 7 si as vrea sa pun pozele dupa telefon pe Pc dar cand bag cablul de date se aude doar un sunet semn ca este pe acolo pe undeva si cand scot cablul iar se aude un sunet.,...
dar nu il gesesc nicaieri nici in my computer nu stiu ce sa mai fac.

3 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Telefonul nu este recunoscut de calculator!
In legatura cu telefonul daca functioneaza atunci nu are nimic-->este de la windows! In Disk Management L-ai cautat? este cu aceeasi litera ca una dintre partitii sau in locul unui CD real sau virtual! Se intampla destul de des asta.

Sau incearca ''smecheria'' asta: Scoate calculatorul din priza si apasa pe butonul de pornire asa cu el scos din priza (se golesc niste condensatori de curent). Apoi conecteaza-l la priza si porneste-l normal si apoi introdu mp3-ul in USB ->s-ar putea sa-l recunoasca acum!
Bafta!

| Andreea_8819 explică:

Ce mp 3 si nu am calculator am laptop

| Sserj21 a răspuns:

Sunt cateva modalitati:
1) Conectezi telefonul si laptopul prin cablul de date. Se aude sunetul despre care ai mentionat.In continuare, lasi telefonul conectat si deblochezi tastiera. Pe ecranul telefonului apare un mesaj "Connect the device as mass storage..." sau ceva de genul. Selectezi "Yes". Apoi laptopul vede telefonul tau ca pe un simplu flashdrive. Daca in continuare nu se deschide prin Autorun, accesezi My Computer, si il gasesti acolo. Ceea ce urmeaza - e un copy/paste la pozele dorite.

Dar daca totusi nu iti reuseste, mai sunt urmatoarele optiuni:
o1) Instalezi Device Manager for BlackBerry pe care il poti descarca de pe www.blackberry.com (din support) si sincronizezi fotografiile de pe telefon.

o.2) Daca laptopul tau este dotat cu Bluetooth, nu ai decat sa efectuezi transferul de foto, la fel ca intre 2 telefoane.

Succes! :)