| sErGiUuuuuuuuuuuuuuuu a întrebat:

De cateva zile imi apare sa actualizez windows xp. Este bine sa il actualizez sau sa instalez windows-ul din nou? sau daca il actualizez merge mai bine?

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Treci pe win 7 daca ai minim:

Procesor de 1 GHz sau mai rapid pe 32 biți (x86) sau pe 64 biți (x64)

1 gigaoctet (GO) RAM (pe 32 de biți) sau de 2 GO (pe 64 de biți)

spațiu disponibil pe hard disk de 16 GO (pe 32 de biți) sau de 20 GO (pe 64 de biți)

Dispozitiv grafic DirectX 9 cu driver WDDM 1.0 sau mai recent

XP-ul e cam depasit sad
De mers mai bine nu o sa-ti mearga ca e vechi si nu se mai fac actualizari de mult.In cel mai bun caz o sa-ti faca un updata de prin 2009/2010 daca nu ma insel.

| tomthecat a răspuns (pentru stlucian):

"[sistemul de operare XP] e vechi şi NU SE MAI FAC ACTUALIZĂRI DE MULT."

Vezi că ai transmis public o informaţie eronată, susţinând că sistemul de operare XP nu mai beneficiază de actualizări (suport tehnic / asistenţă oferită de Microsoft). Am explicat aici (vezi răspunsul meu publicat astăzi 30 oct. 2013 ora 9.30) că XP Professional Service Pack 3 şi XP Home Edition Service Pack 3 ÎNCĂ MAI PRIMESC ACTUALIZĂRI (SECURITY UPDATES) DE LA MICROSOFT PÂNĂ LA DATA LIMITĂ DE 8 APRILIE 2014, vezi linkul următor unde se menţionează foarte clar acest aspect :

http://windows.microsoft.com/ro-ro/windows/end-support-help

Deci afirmaţia ta, conform căreia "nu se mai fac actualizări de mult" pentru XP, induce în eroare cititorii. Poate că ai vrut să te referi la Windows XP Home Edition SP1 şi SP2, respectiv la Windows XP Professional SP1 şi SP2 dar ce spui tu NU se aplică la XP Home Edition / XP Professional Service Pack 3...

6 răspunsuri:
| ÎngerCretin a răspuns:

A actualiza = a updata, a imbunatati
Deci e mai bine sa-l actualizezi. Ar trebui sa-ti pui windows 7. Pentru windows 7 se mai fac updatari in continuare, pe cand la xp au renuntat. Ultima updatare la xp a fost in 2009, xp sp3.
Daca cauti ceva, pe file list gasesti tot! Dar iti trebuie cont. si acum nu pot face decat cei care doneaza.

| tomthecat a răspuns:

Anul 2014 este ultimul an când Microsoft mai oferă suport tehnic (security updates) pentru sistemul de operare XP Professional Service Pack 3 care se va mai putea actualiza doar până la 8 aprilie 2014 după care bye-bye, va deveni vulnerabil chiar dacă ai cel mai bun antivirus din lume.

Referitor la întrebarea ta, este bine să faci Windows Update doar în următoarele condiţii :

1. DOAR DACĂ AI LICENŢĂ (OEM/OEI, GGK, VUP sau FPP retail) la XP Home/Professional SP3

2) DOAR DACĂ AI UN CALCULATOR BUNICEL
(Nu-ţi recomand să faci Windows Update pe un calculator foarte slab de pe vremea lui Pazvante Chioru') pentru că ulterior vei avea surpriza ca sistemul să se mişte mult mai greoi).

Îţi recomand să faci doar update-urile importante (security updates), nu pe cele optionale. Contează şi calitatea (viteza) conexiunii Internet, nu-ţi recomand să faci Windows Update pe o conexiune wireless de viteză foarte mică pentru că o să stai foarte mult până se vor downloada şi până la urmă, va trebui să renunţi.

http://windows.microsoft.com/ro-ro/windows/end-support-help

http://windows.microsoft.com/......pport-mean

| samur1 a răspuns:

Reinstalezi!
Actualizezi numai daca ai licenta la windows-ul tau, alfel ai de furca!

| Solon a răspuns:

E bine sa sa actualizezi. Nu te ajuta reinstalarea de pe CD ori USB - care e o versiune mai veche decat actualizarea, care contine, practic, o versiune la zi la Windows. In plus, te proteajeaza de tot felul de neplaceri gen virusi, atacuri... Deci, actualizare placuta! Zi buna!

| Teodorescu_Cosmin_1994 a răspuns:

Da, actualizeaza-l big grin