| SamuelTudosa a întrebat:

Deci daca as vrea sa imi cumpar un router wireless cum imi fac cont unde trebuie sa-l introduc, cum il configurez. Vreau explicatii! Funda+Vot

1 răspuns:
| Tech212 a răspuns:

Cablul de la provider il introduci in portul WAN al router-ului iar cablul care vine insotit de router il conectezi pc/laptop. Dupa acest pas deschizi o pagina web si introduci urmatoarea adresa : 192.168.1.1 sau 192.168.2.1/192.168.1.2.Se va deschide o interfata ce iti va cere un user si o parola.De obicei standardul acestora din fabrica este : USER: admin
sau administrator PASSWORD : admin sau administrator. Daca nu merge cele de mai sus uita-te in cartea router-ului. Dupa ce ai trecut de acest pas cauta categoria WAN Settings. Daca esti abonat RDS-RCS va trebui sa bifezi optiunea de conexiune prin PPoE.Introduci parola si userul din contrat si conexiunea este gata. Daca provider-ul are IP alocat prin DHCP atunci va trebui sa ii setezi conexiunea prin DHCP(aceasta conexiune isi ia automat ip-ul numai daca adresa MAC a placii de retea este clonata pe router sau MAC-ul router-ului este activ in baza de date a provider-ului de internet.
Nu uita sa pui o parola si un nume la router.Le gasesti la sectiunea WIRELESS SETTINGS.
Dupa ce ai facut aceste setari spor la navigat!