| TheDarkMita a întrebat:

Doua intrebari simplewinking (nu am ce face)
1.Cu ce ma ajuta sa upgradez placa video?
2.Cum upgradez placa video?
Funda+vot(P.s dau vot la toti care raspund bine)

Răspuns Câştigător
| SasukeCS2 a răspuns:

SAlut!
1. Pai o face sa functioneze mai bine in timp ce ruleaza un joc.
2. Instalezi upgrade-ul. Aici depinde de ce placa video ai.
-NVIDIA http://www.nvidia.com/content/global/global.php
-ATI http://www.amd.com/uk/Pages/AMDHomePage.aspx
-INTEL http://www.intel.com/content/www/us/en/homepage.html

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ce vrei sa stii mai exact? Upgradezi placa video inseamna ce? Inseamna sa pui o alta placa fizica aia inseamna. Daca te referi sa updatezi softul placii video(DRIVER) aia e altceva.Deci cind spui upgrade placa video aia inseamna de fapt sa cumperi alta si sa o inlocuiesti pe cea existenta.Deci asta te costa bani.De ce sa o faci? Pai depinde ce nevoi ai. Daca sint jocuri, asta daca joci jocuri care spune ca necesita anumite capacitati ale placii video si placa ta nu le poate da asta e trebuie sa o inlocuiesti. Daca in schimb nu joci jocuri iar calculatorul nu-ti cere stiu si eu ce performante ale placii video nu vad de ce ai schimbao.Deci faci upgrade doar daca intr-adevar ai nevoie.Cum faci asta? Simplu afli ce slot are placa ta de baza(PCI, PCIe etc) adica acolo unde se conecteaza placa video si cam ce viteza poate suporta(ce DDR al placii video) dupa care mergi la magazin si cumperi una care sa fie compatibila cu placa ta de baza.Vii acasa scoti calc din priza, desfaci capacul scoti placa veche pui pe asta noua, turn on computer si instalezi driverul care vine cu placa noua.Si aia e tot.

| Hevnoraak a răspuns:

Pe scurt.
Fără placă video nu poți juca jocuri.
Și nu există psibilitate de upgrade la placa video, eventual să cumperi una mai bună.

| ErrorFound a răspuns (pentru Hevnoraak):

De drivere ai auzit?:o

| Hevnoraak a răspuns (pentru ErrorFound):

Să fim serioși, mare diferență nu face, dacă ai o placă varză și cu versiunea ce mai nouă nu o să fie varză, o să fie salată.

| ErrorFound a răspuns (pentru Hevnoraak):

Nu stiu. la mine merge mult mai repede(la jocuri nu ca sa ma uit aiurea la desktop ).

| IT4Ever a răspuns:

1. Te ajuta pentru a rula aplicatii care necesita o memorie video mai mare.
2. Singura solutie e sa iti iei alta happy

| Maj3stic89 a răspuns:

Deci pentru a face upgrade inseamna a iti cumpara o alta placa mai buna, pentru a face update inseamna ai instala ultima versiune de drivere pentru placa video. Deci pan la urma vrei sa faci upgrade sau update?