| DiNiSka a întrebat:

Eu am gasit eu procesor Intel Pentium MMX Tech(pe internet scrie ca el are 300 MHz si coasta 150 $) eu am un procesor AMD Sempron (de 1.8 GHz ) de ce acel Intel este cum mult mai scum decit Amd si poate sa-mi pun Intel-ul in calculator?

Răspuns Câştigător
| vatco a răspuns:

laughing unde ai gasit tu pretul asta? Acest model de procesor este de generatie veche(adica din 98 sau chiar mai devreme) Sempronul tau este cu mult mai performant decat acest procesor. daca doresti sa schimbi procesorul si sa iti pui Intel va trebui sa schimbi si placa de baza cu o placa cu slot compatibil INTEL.

9 răspunsuri:
| AgathaRo a răspuns:

Modele antice, de prin anii 90-96 Pentru un breloc ar fi dragut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maa cel de 300 mhz este un procesor de colectie, e vechi de aceea e scump, nu se mai fabrica din astea, nici nu se mai folosesc, sunt foarte slabe(eu am 3500 mhz si e mic, nu poti pune amd pe soket Intel sunt altfel, nu se potrivesc. uitate ce procesor suporta placa ta de baza si cumpara-ti un din ala nu te apuca sa cumperi prostii mai bine vorbesti cu cineva care se pricepe, in ziua de azi cu 150$ cumperi un procesor cu 7 nuclee, fiecare nucleu are cel putin 2000 mhz, iti dai sema in total cat vine 7 * 2000 = 14000. Amd este mai bun pentru jocuri decat Intel.
tu ai 1800 mhz dar asa se scrie 1.8 ghz, sper ca ai observat diferenta mhz -ghz un giga are 1024 mega.deci al tau este mult mai bun decat anticul ala. Funda?big grin

| AgathaRo a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu 150 $ 7 nuclee unde unde vreau si eu si eu. Mai bine te abtineai. Si faza cu 7 nuclee a cate 2000 mhz nu am auzit. Mare pacat ca lipseste educatia in tehnologie si putine documentari pe forumuri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AgathaRo):

Adica un procesor cu 7 nuclee, fiecare nucleu are 2.0 ghz ce-i asa greu de priceput? Si da gasesti la magazinele second hand, am exagerat un pic pentru ca sa inteleaga omu' ideea cda cu banii aia iti iei ceva mai bun.Fireste ca stiu ca un i7 bun ii peste 10 milioane vechi. Daca esti as de inteligent pe cat te dai mai bine dai omului un raspuns bun si comentezi pe aicea, bun dac n-am dreptate puteai s-o spui intr-un mod mai frumos derbedeule.

| AgathaRo a răspuns (pentru anonim_4396):

Incercati sa raspundeti cu precizie nu introduceti membrii in eroare. Poate sa fie cu 2, 3, 4, 6, 8,12 indiferent de nuclee frecventa ramane acelasi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AgathaRo):

Oke.

| DiNiSka explică:

Bine Multumesc tuturor pentru ajutor!

| mAkeR a răspuns:

Salut. Procesorul acela este vechi. Probabil ca este folosit pentru colectie happy. Nu merita sa-ti pui Intel-ul asta vechi si nici sa ai sempronul asta. Recomand un i3/i5 in jocuri. Funda?

| Postolache_Andrei_1998 a răspuns:

Daca vrei sa iti pui Intel trebuie sa iti schimbi placa de baza, altfel nu ai cum