| anonim_4396 a întrebat:

Imi aratati/spuneti ce componente ar trebui sa aiba un laptop bun pentru gaming pana in 3000 lei?
Am cautat si eu pe diverse site-uri dar nu prea am gasit.
Stiu ca pentru jocuri ar fi mai bun un pc dar vreau laptop pentru ca pot sa-l iau cu mine.
Si inca ceva; de ce un laptop care este mai bun la componente ca un oarecare pc merge mai prost ca pc-ul? E problema cu racirea?

12 răspunsuri:
| davidtm a răspuns:

De unde iti dai seama ca un laptop este bun? vezi daca are procesor i5 sau i7
i7 este mai bun.
si dupa procesorul ala iti dai seama si dupa celalte componente ca e bun.

| AnonymousTPU007 a răspuns (pentru davidtm):

La astea ma pricep(procesoare, ram, etc) doar ca nu stiu ce ar trebui sa aiba o placa video ca sa fie buna.

| davidtm a răspuns (pentru AnonymousTPU007):

Ce sa aiba? o placa buna e una nVIDIA, cu 1-2 gb ram.

| costel121 a răspuns:

Ai putea sa iei si un laptop Lenovo...stiu ca nu prea ai auzit de marca eu am un laptop Lenovo B570 merge destuld e bine...

| AnonymousTPU007 a răspuns (pentru costel121):

Am si eu unul si sunt laptopuri bune, am auzit asta si de la profesionisti.winking

| costel121 a răspuns (pentru AnonymousTPU007):

Ce model ai?

| AnonymousTPU007 a răspuns (pentru costel121):

Nu stiu, unde scrie?

| SpecialistIT a răspuns:

O varianta foarte buna in 3000 lei este asta: http://www.azerty.ro/......b-freedos/
Procesor Ivy Bridge i7 cu placa video GT635M.

Bafta!

| AnonymousTPU007 a răspuns:

Laptopurile Apple de ce sunt asa de schumpe(8000-10000-15000 lei)? Am vazut si alte laptopuri tot la fel de bune la 3000-3500 lei.Ce au ele asa de special? laughing

| DracusorImpielitat a răspuns (pentru AnonymousTPU007):

Maru'. Maru' ala muscat.

| AnonymousTPU007 a răspuns (pentru DracusorImpielitat):

Cam asa ceva...laughing

| Beretta a răspuns:

Asta e foarte bun considerand pretul si ce vrei tu
http://www.dc-shop.ro/......35m-1gb-l/

Ultima intrebare nu are logica deoarece, procesoarele pentru laptop sunt una procesoarele pentru desktop sunt alta, dar probleme pentru gaming sta mai mult la placa video atat timp cat procesorul e decent