| bombonelul a întrebat:

Caut un laptop pe care il voi folosi mai mult pentru munca, dar si pentru ceva jocuri. Imi place sa joc Battlefield 3 si Assassin's Creed dar si altele care imi cam prajesc PC-ul.
Vreau sa cumpar un laptop cu procesor i7, 6-8 GB ram, placa video dedicata, peste 15 inch diagonala.
Stiu ca un laptop pentru gaming costa peste 5000 lei, cu toate astea am gasit ceva care mi se pare foarte bun, si anume: http://www.cel.ro/......b-black-l/

Daca vi se pare proasta alegerea mea spuneti-mi va rog un motiv pentru ca vreau sa stiu si pe viitor sa pot alege singur. Daca aveti un laptop mai bun de pana in 3000 lei va rog sa imi aratati si sa ma ajutati sa aleg.

Daca aveti sfaturi sau aveti vreo experienta neplacuta cu acest laptop va rog sa imi spuneti! Multumesc foarte mult!

Răspuns Câştigător
| IulianP a răspuns:

In ce programe lucrezi?
Este OK si acel Acer, dar in 3000 RON poti merge si pe Lenovo: http://bit.ly/O1UFBl
Acesta are o constructie mai buna si materiale de calitate; in rest are aceeasi configuratie.

| bombonelul explică (pentru IulianP):

Din pacate nu ajung 4GB ram. Folosesc niste softuri pentru a insera, spre exemplu o radiografie in o teza pentru licente, pentru disertatie, modific ceva in photoshop etc.
Am nevoie de cel putin 6-8 GB ram pentru ca am testat pe 4 si merge dar merge greu...

| IulianP a răspuns (pentru bombonelul):

Atunci ramai la Acer-ul ales de tine in prima faza.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciodata, da niciodata sa nu iti cumperi un laptop pentru gaming(prima greseala)
niciodata, da niciodata sa iti cumperi unul cu placa video integrata->gasesti laptop-uri la 1500 lei cu placa integrata de 2gb->un rahat, realizezi cat valoreaza o placa ca aia...(a 2 a greseala)
nu te increde in producatori de 2 bani(a 3 a greseala-> sunt de tot rahatu, stiu din experienta proprie)

nu iti lua un laptop pentru gaming, diagonala de rahat+ ca se duce naiba bateria, nu e bun crede-ma

ai o suma destul de mica pentru ce vrei...

http://www.emag.ro/......-272001670

alegerea mea, placa separata 4gb rami, i7...
daca placa e separata nu iti consuma ramii, daca e integrata si e de 2gb si 8gb rami e tot aia...

nu amesteca munca cu jocurile...e o prostie(parerea mea)

| John1973 a răspuns:

Acest laptop merita cumparat este foarte bun http://bit.ly/1yWjOrn

| bombonelul explică:

Nu lucrez prea mult in programe, de obicei folosesc office si imi fac teze de licenta, disertatie etc. Folosesc mult Adobe Photoshop, Sony Vegas si MS Office.
Referitor la acel laptop Lenovo are doar 4GB ram si imi trebuie neaparat 6-8 pentru ca pe 4 nu pot sa procesez niste radiografii (am facut medicina) si procesarea merge foarte, foarte greu...