| alyball a întrebat:

Sall tpu.Sunt in dubi cu incalzirea unei locuinte(am 2 variante CT gaz si CT lemne). care ar fi cea mai buna varianta adica cea mai ieftina si de ce? dau funditza.ms mult de sfaturi

5 răspunsuri:
| nutepriveste21 a răspuns:

Nu zici care sunt conditiile in zona in care locuiesti, adica posibilitatile de achizitionare a lemnului, posibilitatile tale financiare si disponibilitatea la ceva efort, miscare de care ai fi dispus sau nu. Instalarea unei centrale pe lemne e mult mai costisitoare decat cea pe gaz dar daca lemnul ai putea sa-l procuri avantajos pretul va fi amortizat in timp.CT pe gaz e mai ieftina fara deranj dar la o casa cu o suprafata mare poate ridica costurile peste cele ale lemnului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Centrala pe lemne nu e buna pentru ca pe o iarna iti iau lemnele 3.000 lei iar cea pe gaz iti ia mai putin si nu trebuie sa te duci sa pui mereu lemne ci doar apesi un buton la termostat.

| pozeanimate a răspuns:

Ct soarele happy
este aparat care scoate caldura din pamant si te costa doar curentu pentru pompa
mai este si pe paie
acum depinde ce alegi comfort automat
sau comfort manual.
informeaza-te cat consuma o centra pe gaze si cat una pe lemne
fa comparatie si alege
daca dai gresi nu vei da vina pe noi happy

| Anamaria2002 a răspuns:

CT gaz e mai calduros chiar daca este poate mai scump.

| Andreicovici a răspuns:

Daca locuinta este in bloc iti recomand CT pe gaz. Daca este casa particulara iti recomand CT pe lemne cu conditia ca procurarea lor sa fie accesibila sau in apropiere de tine.Te poti profila pe brichete de lemn care sunt mai usor de procurat si nu costa asa mult ca si lemnele.