| RebelDemon a întrebat:

Vreau sa imi iau un PC nou si nu stiu care e mai bun

1.
procesor: Intel Celeron Dual Core
Model Procesor: G530
Frecventa procesor (GHz): 2.4
Memorie RAM standard (GB): 4
Capacitate HDD (GB): 500
Unitate optica: DVD-RW
Sistem de operare: Free Dos

2.

Tip procesor: Intel Celeron G530
Frecventa procesor (GHz): 2.4
Memorie RAM standard (GB): 2
Capacitate HDD (GB): 500
Unitate optica: DVD+/-RW
Sistem de operare: Linux

si daca are Sistem de operare Linux are ceva daca ii instalez windows Xp sau 7 Home?

Dau Funda La Raspunsul corect

Răspuns Câştigător
| aspire7 a răspuns:

Salut, iti recomand sa nu-ti iei Celeron, datorita faptului ca la jocuri nu face fata, este un procesor pentru,, home'' adica sa te uiti la filme, internet, bla bla bla.
Fa-l pe bucati iesi mult mai bine cu banii, si cu configuratie mult mai buna, iti recomand un Intel dual-core, sau un i3 daca ai ceva bani. Multa bafta!

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

1. ambele sunt slabe, d ar primul are mai mult ram.
2. nu sunt chiar atat de salbe, multi au ramas cu ideea de celeron candva, cand erau salbe. Acestea sunt chiar mai foarte bune pentruactivitati usoare, chiar si putin gaming
3. cele mai bune caclulatoare se fac pe piese
4. imi vine sa rad cand il vad pe unul de deasupra mea ca el ia i7 vcu 7 milioane, cand numai un procesor i7 3rd gen costa 1500 lei, fara nimic altceva.
5. zii ce buget ai pentru acest pc.

| BLKZ a răspuns:

Cel mai bun pc ti-l faci pe bucati, nu din Altex sau cine stie ce magazine. Alea sunt gata facute, componente prost alese si pe bani multi.

| rater1994 a răspuns:

Daca vrei sa til iei asa cum zici iti recomand primul pentru ca are 2 miezuri si sistemul de operare nu are nimic dacal schimbi schimbal cu linuxu nu ai ceface daca tu vrei jocuri.Si cam da pe piese... e cel mai bine cu 7 milioane eu stiu un loc unde fac rost de i 7 cu 7 milioane bine fara monitor boxe etc.(pe piese adica)

| LeganzaMoonwalker a răspuns:

Prima varianta. singurul lucru la care a doua varianta e oarecum mai bun este procesorul - nici macar Windows nu are. are 2GB ram, o sa se miste varza si nu are procesor dual-core - o sa se miste varza si mai mult de mario nu te astepta la jocuri. iti iei un dvd si iti downloadezi windows 7-le de pe net si ti-l instalezi cu... 1 leu, cat a costat dvd-ul. Funda?

| megamix112 a răspuns:

Din pacate ambele sun foarte slabe si in plus nu ai pomenit de placa video

| d3du a răspuns:

1 e mai bun