| anonim_4396 a întrebat:

Salu am si eu on mica intrebare big grin mi sa sters windows-ul la laptop si nu stiu cum sa intru un BIOS ca sa mi-l instalez parca trebuie sa-i dau delete sa apas cind il aprind si imi intea el direct in biois da eu nu prea stiu unde este delete pe tastatura leptopului ca nu scrie sau altceva bunton ca sa intru in bios va rogda funda :X mare

Răspuns Câştigător
| jabiilord a răspuns:

WIndows ul nu se instaleaza din BIOS insa in BIOS poti schimba modul de bootare (pornire - de pe CD/DVD HDD sau alt device).
Pentru a intra in BIOS in functie de modelul placii de baza se intra cu F2 sau F10 sau tasta Dell(delete) - poti sa incerci si cu toate odata sa fi sigur ca reusesti sa intri.
La unele modele de laptop uri exista si un boot menu (meniu de pornire) si se intra in el cu F12 sau F9 tot in functie de model.
Pentru a instala windows-ul uite aici un tutorial: http://www.tutorialepc.ro/cum-se-instaleaza-windows-7.html

5 răspunsuri:
| solumaam a răspuns:

Nu are cum sa se stearga windows-ul...din cauza erorilor sau a unor fisiere sterse nu mai boot-eaza!
Ca sa afli de la noi cum intri in bios era util sa ne spui si ce model de lap ai ...comanda de bios difera de la model la model cu toate ca de regula la lap se intra cu esc sau F2, del poate fi sys rq.
Banuiesc ca vrei sa reinstalezi sistemul si daca este asa te sfatuiesc sa bagi CD-ul in unitate, il repornesti si apesi pe esc pana sa apuce sa intre in boot.
Sper ca vei reusi!

| nutepriveste21 a răspuns:

Decat sa dati sfaturi cum se instaleaza windows, mai bine v-ati interesa daca are licenta pe el, sau incurajati pirateria? Of, ma apucat deodata corectitudinea!

| daniel_8163 a răspuns:

Introdu cd cu windows-ul in pc da restart si cand se deschide iarasi si boot cd(cand apare liniuta aia in coltul din stanga sus ) tii apasata tasta f8, dupa care urmezi instructiunile de pe ecran.

| Cheloo_4836 a răspuns:

Salut! aprinde laptopul si apesi in continuu pe tasta delete sau f10 (tasta delete poate fi prescurtata ''Del" si se afla pe undeva deasupra tastelor de miscare (sus,jos, stanga, dreapta) cand intri in bios dai la advanced bios setup apoi dai first boot device si dai cd-rom, apoi restartezi si introduci cd-ul cu windows in laptop si iti va aparea : "Press any key too bot from cd..." atunci apesi space apoi instalezi windows-ul de pe cd normla. Alta solutie ca sa recuperezi windows-ul din bios nu este decat reinstalarea acestuia!

| Cheloo_4836 a răspuns:

Salut! aprinde laptopul si apesi in continuu pe tasta delete sau f10 (tasta delete poate fi prescurtata ''Del" si se afla pe undeva deasupra tastelor de miscare (sus,jos, stanga, dreapta) cand intri in bios dai la advanced bios setup apoi dai first boot device si dai cd-rom, apoi restartezi si introduci cd-ul cu windows in laptop si iti va aparea : "Press any key too bot from cd..." atunci apesi space apoi instalezi windows-ul de pe cd normal. Alta solutie ca sa recuperezi windows-ul din bios nu este decat reinstalarea acestuia!