| numepubliccarenuexista a întrebat:

Salut, aceasta este prima mea intrebare de pe sit-ul asta, asa ca daca am scris-o in categoria gresita imi cer scuze.
Vara asta voi fi plecat mai mult la munte/mare/pescuit, asa ca am nevoie sa-mi recomandati un aparat de radio portabil.
Trebuie sa se incadreze intr-un buget de maxim 200-250RON
Il voi folosi pentru informatii meteo, stiri, putina muzica... dar in principiu trebuie sa aiba o receptie cat mai buna, deoarece in zonele pe unde vreau sa ajung, nu stiu cat de bun va fi semnalul. Nu imi trebuie sa aiba casetofon, cd-player, mp3-player sau 123654 de W putere muzicala.
Trebuie sa fie mic, sa functioneze cu baterii comune si sa aiba o autonomie cat mai mare.

Ma gandeam la ceva de genul asta:

http://www.elanko.ro/......apw10.html

Ma poate oare ajuta cineva?

3 răspunsuri:
| Petrica44 a răspuns:

Pai daca nu ai nevoie de casetofon, mp3, 4,5, ia-ti mobilul cu tine.Ai stiri la discretie,muzica de care doresti, timpul probabil, pe tot mapamondul, retea sigur vei avea ca doar nu pleci in muntii Tatra, asa ca ce sa mai dai bani aiurea pe un radio!

| numepubliccarenuexista explică (pentru Petrica44):

Mobilele nu prea au semnal bun la receptia radio (cel putin al meu nu are), in plus cam toate au receptor doar fm in ele... si ce posturi fm ai sa zicem prin retezat/bucegi/bistritei (poate doar europa fm si radio vocea evangheliei). In plus mai e o chestie de autonomie, daca sunt plecat sa zicem 7 zile cu cortul, iti garantez ca raman fara baterie. Mobilul la munte si in zone din astea de slabaticie (de aici exclud marea evident) trebuie folosit doar in cazuri de urgenta (mai ales cand ai chef sa stai mai mult), 112 sau telefoane de genu "mama testamentul meu e in sertarul din mijloc, de la noptiera din dreapta" laughing.

| Petrica44 a răspuns (pentru numepubliccarenuexista):

Am inteles... oricum ti-am spus in spirit de gluma.happy Am stiut de ce ai nevoie si daca as fi putut, te ajutam cu mare placere.Iti doresc sejur placut!