| zGabi1 a întrebat:

Salut.Acum ceva timp am mai pus o intrebare daca pot schimba placa video.Am fost si la un magazin de calculatoare si cei de acolo au spus ca placa asta s-ar putea sa-mi mearga http://www.cel.ro/......8bit-lp-l/

unitatea mea e asta http://www.cel.ro/......g6150se-l/

sau aici http://www.newegg.com/......oduct.aspx doar ca am 4 gb ram.Intrebarea mea este: Imi merge sigur placa asta video, o suporta sursa?

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Te inteleg in privinta banilor, dar asta spun, documenteaza-te inainte, pentru ca ai de unde. Daca nu aveai te intelegeam! Deci aia nu e firma de calculatoare, sunt niste ageamii! Placa merge fara probleme!

7 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Placa video va fi suportată de sursa de alimentare curentă, dar având în vedere că paca ta de baza are chipset nVidia, eu aș merge tot pe nVidia și la GPU.
Propun așa ceva:
http://www.vexio.ro/......r5-128bit/
Succes

| zGabi1 explică (pentru DeyCj):

Nu pot sa pun nVIDIA, si eu as fi preferat tot nVIDIA.Pot pune doar la msi, low profile si la care sa ii pot desprinde mufa vga in care intra cablul de la calculator sa o pun mai sus, pentru ca pusa vertical...

| K0sti a răspuns:

Cum adica "s-ar putea"? Sigur ai fost la magazin de calculatoare?
Asta un aspect!
Al doilea aspect, tu nu esti in stare sa compari niste date ale placii video si ale placii de baza si sa tragi niste concluzii?

| zGabi1 explică (pentru K0sti):

La unitatea mea, mufa(aia albastra...) in care intra firul de la monitor este mai sus si este orientata vertical.Cei de la magazin au spus ca trebuie sa intrebe daca mufa aia se desface si o pot pune sus.Din imagine reiese ca s-ar putea, dar nu e sigur.
Nu am facut informatica si nu prea am de unde sa stiu.Nu pot sa stiu chiar tot, am 16 ani si nu vreau sa dau banii degeaba.

| K0sti a răspuns (pentru zGabi1):

Te inteleg in privinta banilor, dar asta spun, documenteaza-te inainte, pentru ca ai de unde. Daca nu aveai te intelegeam! Deci aia nu e firma de calculatoare, sunt niste ageamii! Placa merge fara probleme!

| Jipa95 a răspuns:

Placa video este compatibila. Trebuie macar sa ai si tu o sursa de 250W in sus nu-ti trebuie cine stie ce sursa de putere, placa video nu are alimentare separata.

| zGabi1 explică (pentru Jipa95):

Pai sursa mea e de 220, are ceva?

| Jipa95 a răspuns (pentru zGabi1):

Pe cutia placii video ( r7 240 ) scrie ca trebuie sa ai macar o sursa de 400 W. ce ai tu acolo + daca mai pui si placa video, mai mult de 150W nu-ti trage. Placa video nu necesita alimentare separata.