| bulbuc222 a întrebat:

Salut, acum o luna mi-am cumparat un pc nou si ma rupe la curent. Ideea e ca pana acum aveam cam 200 lei si luna asta ce sa vezi 560 lei. Pcul are o sursa de 800w din care nu cred consuma mai mult de 500w. Cum se poate sa consume atat de mult? Pcul e pornit in medie undeva la 4 ore

3 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

4h/z x 30z x 0.5kw = 60kwh care costa la 0.5 lei/kwh, in jur de 30 lei, hai sa zicem cel mult 50 lei, deci acel consum nu se datoreaza pc-ului. Daca ar merge la putere maxima (500W) 24 ore /zi, doar atunci s-ar explica acel consum suplimentar de curent. Se poate cumpara un contor digital si se poate masura consumul real al pc-ului.

| Algo098 a răspuns:

Deci, 560 - 200 = 360
360 = kwh consumati de pc/luna
4 ore /zi => 120 ore /luna de 30 zile
360lei/0,64lei/kwh = 562kwh consumati de pc in 120 ore
rezulta ca puterea consumata de pc = 562kw/120 = 4, 68KW
Nu cred ca pc-ul cu sursa de 800W consuma 4680W, ca s-ar arde si sursa si s-ar incalzi cablurile in pereti, s-ar arde si priza daca e de calitate inferioara. Deci, ori merge calculatorul mai mult de 4 ore si anume nonstop toata ziua, ori e de la altceva.

| NoahKaan a răspuns:

Din caiza ca e mai perfomant. Ca sa functioneze asa bine e nevoie de mai mult cirent. Intra la Power mamagement in setari sau la power nu stiu cum si.seteaza alea pe mediu