| NesCafe a întrebat:

Salut am 12 ani si tocmai am inceput sa fac burta nu stiu de ce cred ca mananc multe dulcuri sau nu stiu straight face metinonez ca nu am inceput sa ma ingras si la maini si la falci doar burta imi iese la inaintare dar asa sunt slab la maini etc nu am falci sau ceva de genu dar am inceput sa fac burta straight face stie cineva vreo metoda cum sa slabesc?

8 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!

Important! Nu este cazul să ţii diete deoarece pot avea efecte nedorite. De exemplu dacă acum slăbeşti 10 kilograme şi începi să mănânci din nou, vei pune înapoi 15 kilograme. Nu trebuie să te înfometezi. Este bine să slăbeşti câte puţin dar sigur.

Să vorbim în primul rând de alimentaţie.
Trebuie să ai un stil de viaţă sănătos.
Încearcă să nu consumi grăsimi, prăjeli, dulciuri, pâine şi băuturi acidulate.
Mănâncă carne de pui fiartă sau la grătar, salată, iaurt degresat, Bake Rolls, multe fructe şi multe legume.
Dacă îţi este poftă de ceva dulce, nu mânca prăjituri şi ciocolată. Mănâncă iaurturi Jogobella deoarece sunt sărace în calorii, batoane Fitness, biscuiţi Belvita sau fructe.
Încearcă să nu iei mese la ore târzii.

Sportul are un rol important, de asemenea. Dacă ai posibilitate înscrie-te la sală la Aerobic sau la aparate.
Poţi alerga seara sau poţi face acasă abdomene, genoflexiuni, flotări, etc.
Caută pe Youtube filmuleţe cu exerciţii pentru anumite părţi ale corpului. Găseşti de orice fel.

Mult succes!

| GabyAdicaEu a răspuns:

Fa sport cam 2ore pe zi, nu mananci prajeli, mananci de multe ori pe zi dar in cantitate putina(sa nu te ridici saturat), apa foarte multa si mult, mult avocado. BAFTA

| NoNameJunior a răspuns:

Alearga,fa abdomene, mananca sanatos(adica:fructe, legume) si nu uita:daca te culci tarziu(12-1 noaptea)te ingrasi.si trebuie sa te trezesti si mai devreme ca si trezitul tarziu te ingrasa.
multa bafta!

| HellBlade a răspuns:

Pai. in primul rand nu cred ca are legatura cu dulciuri.La 12 ani incepe maturizarea ne ingrasam/ ne inaltam ne creste parul pubian si etc.Dar ai putea incerca sa nu mai mananci cipsuri/snacsuri daunatoare sau sa bei numai coca cola fanta fruty fresh aceste bauturi dauneaza.AI putea incerca sa bei un ceai in locul acestor porcarii daunatoare si poate o lingurita de miere.Incearca sa faci unpika miscare numai sta cu orele la calculator mancand neregulat snaksuri si alte porcarii iesi afara depune efort si o sa vezi ca o sa te dezvoltifoarte frumos si burta iti va disparea in locul lor vor aparea un abdomen frumos dezvoltat

| DoctorChucky a răspuns (pentru HellBlade):

Am si eu o intrebare asemanatoare si vad ca te pricepi imi poti da un raspuns?

| HellBlade a răspuns:

"sunt slab la maini etc " asta inseamna ca e baiat voii ii dati sfaturi pentru o fata... asta inseamna sa fiti ateni la intrebarea lui nu ca voi

| coldblood a răspuns:

Fa abdomene si incearca sa mananci mai putin sa nu te ridici satula. Dar ai grija nici sa stai nemancata pentru ca esti in crestere si te si poti imbolnavi. Dar cel mai indicat este SPORTUL. da nici sa mananci pana nu mai poti si pe urma sa faci sport pentru ca nu rezolvi nimic.