| Frank51 a întrebat:

Salut, am 2 subwoofere active identice, oricat am incercat nu pot sa le pun pe ambele sa fie la acelasi volum, potentiometrul din spate e foarte imprecis si deci daca le pun la fel tot exista o diferenta cum presiunea creste logaritmic. Singurul mod prin care am reusit oarecum este vizual, cat de tare se misca membrana, aveti alte idei? Ar fi ideal sa se uzeze la fel.

1 răspuns:
| nicu991 a răspuns:

Le tii date pe maxim din potentiometrele lor si pe semnalul de intrare adaugi tu un potentiometru stereo...o parte din el da volum stanga, cealalta parte da volum dreapta. Asa poti fi sigur ca ai volum egal in ambele.