| IIIshaneIII a întrebat:

Salut am 2 variante :

1 cumpar un procesor phenom x6 pentru am2+

2 vand pc-ul am2+(athlon x2, 6gb ram, hdd 640gb) si imi iau un kit placa cu cpu i5 2400 pe lga 1151, ram am deja 2 placute de 2gb ddr3 prin casa, un hard de 1tb, carcasa cu sursa le iau foarte ieftin

3 i5 2400 mai duce jocuri noi,merita trecerea si investirea in platforma asta, sau raman cu am2+?

4 răspunsuri:
| Tranconoid a răspuns:

Daca placutele sunt fiecare de 2 GB da, mai bine cumparati kitul.

| ziftode a răspuns:

MULT MAI... de cand ma stiu AMD a facut rabat la placile de baza si benzi interne, asa ca atunci cand e vb de joace, Intel le rupe mufa

chiar daca e in trecut cel mai tare exemplu din istorie de care imi aduc aminte, e cand s-au vandut in spume placi de baza si procesoare Socket A, care aveau ceva putere NUMAI in procesor, si s-au cumparat Celeroane (care e cel mai slab si mai ieftin procesor de la Intel) si iti dublai FPS-ul in CS16... de ce? pentru ca ACEEASI MEMORIE (DDR1 pe vremea aia), mergea cu viteza dubla pe Celeron (no SHlT, tin minte cum am vazut cu ochisorii mei mici si porcini in memtest86+ )

| bogdan324 a răspuns:

Depinde ce vrei sa joci, daca e vorba de jocuri noi gen ac odyssey nicio varianta nu este buna, asa pentru un gta 5 sau un joc mai bine optimizat din zilele astea merge.

| GPA a răspuns:

Cea mai bună variantă este să-ți vinzi PC-ul și să-ți iei kit-ul cu I5 2400, pentru că, este o generație mai nouă, este un procesor mai performant (60%) spre deosebire de Phenom 6(47-50%), este de la Intel iar răcirea extremă nu este atât de necesară ca la AMD, are și un consum puțin mai redus. Pentru jocuri în special, recomand o platformă/chipset Intel.