| MateiStef a întrebat:

Salut, am acest pc pentru samp si pentru chestii in browser in general. https://www.computersh.ro/......-home-9428

1. Ii pot face upgrade de la 4 ram ddr3 cu inca 2 ram ddr3? Gen il afecteaza cu ceva?
2. Pot pune pe el doua monitoare? Suporta? Imi trebuie ceva adaptor?
3. II poti face un upgrade cu o placa video? Suporta?
dau funda!

2 răspunsuri:
| Trixt3r a răspuns:

Nu specifica ce placa de baza are ca sa imi dau seama cate sloturi de rami libere ai pe el.
Dar da, in principiu poti sa mai pui rami dar trebuie sa vezi daca cei 4GB care ii ai acum sunt o singura placuta si daca ai alte sloturi libere.
Din ce inteleg, se pare ca are placa video on-board, deci probabil nu poti pune doua monitoare fara o alta placa video, ii poti pune placa video in schimb si te asiguri ca placa are mufa de DVI(sau VGA, in functie de ce ai la monitor) cat si o mufa de HDMI.
Scenariul il schimbi in functie de ce mufe ai la monitoarele care vrei sa le conectezi.(daca imi poti da informatii despre sloturile de rami si despre mufe, te pot ajuta mai bine)

Eu sugerez totusi sa pui ceva bani deoparte si sa-ti cumperi altul, tot SH de buget mic si sa pui alta placa video pe el.
Ceva de entry level cum este : https://avansis.ro/calculator-i7-2600-ddr3-tower

| Trixt3r a răspuns (pentru Trixt3r):

Am uitat sa precizez, daca pui placa video pe asta care-l ai acum, este posibil sa ai nevoie si de alta sursa, majoritatea placilor video consuma ceva mai mult curent decat cele onboard si multe necesita conectori aditionali de curent.