| simina96 a întrebat:

Am achiziționat de câteva zile un laptop nou și întâmpin probleme cu bateria. Deși este conectat la priză și se aprinde led-ul semn ca face contact, pe ecran imi apare (plug in- not charging). Care ar putea fi cauza? Sa fie o problemă de soft, cu driverele? Țin să menționez că mi-am instalat Windows 10 cu licență. Am mai avut câteva laptop-uri cu Windows 7 si nu am avut niciodată probleme exceptând situațiile în care mi s-au stricat încarcătoarele, dar aici nu consider că este cazul, am verificat și încărcătorul si nu prezintă nici o urmă de uzură. Voi ați mai avut probleme de genul?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Face asa din cauza sistemului prin care e conceput. Dacă ai x% baterie(spre ex 95%), si bateria a stat x ore conectată, se comuta automat pe not charging, ca sa mai salveze din durata de viata a baterei. La mine daca tin bateria încărcată in laptop scrie la fel(de ex 99%, plugged in not charging). Eu de obicei o scot cand nu fac ceva important pe laptop, folosesc bateria doar cand scriu ceva important(in caz ca e până de curent).

| simina96 explică (pentru Frank51):

Ai avut dreptate. Am observat ca dupa ce scade sub 95% incepe sa se incarce automat. Ma panicasem ca are ceva bateria, fiindca laptop-ul vechi nu are acest sistem, fiind incorporata alt tip de baterie mai veche si nu eram obisnuita cu tehnologia asta noua.

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nou sau second?

| simina96 explică (pentru sierra1):

Nou.

| sierra1 a răspuns (pentru simina96):

Fiind in garanție, du-l la rezolvat

| Bizon95 a răspuns:

La fel ca la tablete care mananca mult mai mult curent ca un telefon
incarcatorul nu face fata incarcarii bateriei in acelasi timp in care lucrezi la, laptop

daca se incarca cu laptop-ul inchis, atunci asta confirma ideea mea

PS nu conteaza daca e nou

| darrio2007 a răspuns (pentru Bizon95):

Vrei sa spui ca nu poti lucra la laptop in timp ce se incarcă?
Te inseli.

| Bizon95 a răspuns (pentru darrio2007):

In mod normal, da poti

insa in cazul asta, particular, testul de mai sus dovedeste negru pe alb ca, incarcatorul ar fi de vina, pentru ca pornit, incarcatorul trebuie sa faca fata in acelasi timp si la incarcare si la consumul laptop-ului pornit

AM vazut asta la un laptop caruia i s-a stricat incarcatorul dupa care a fost cumparat unul universal de vreo 70 de lei si era CLAR ca nu are destula putere!

| darrio2007 a răspuns (pentru Bizon95):

Nu spune si daca se incarca, avand laptopul inchis. Daca nici asa, e clar ca nu incarca deloc, nu ca nu ar avea putere.