| Bogdanel_8205 a întrebat:

Am achizitionat o camera video Canon HV30 (la mana a doua) si as vrea sa stiu cum pot transfera ce filmez, de pe casetă pe laptop in cel mai simplu mod, dar la calitatea cea mai buna. Din ce am inteles din manual am nevoie de un terminal sau placa de captura IEEE 1394 (DV). Imi poate spune cineva de ce hardware si software am nevoie? Multumesc.

3 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

Din pacate, ce filmezi pe caseta nu poti transfera pe pc prin usb, caseta fiind un format analogic, iar ce ai in pc este in format digital.
Pentru a transfera de pe caseta o sa ai nevoie de o placa de captura (in jur de 200 de lei) si un soft, chiar si cel cu care vine placa:
http://www.pcgarage.ro/......c200-plus/

O a doua varianta ar fi sa inregistrezi direct pe un card de memorie (din cate vad are slot miniSD). Nu stiu in ce conditii si la ce calitate o sa filmeze, dar merita sa incerci.

| Adrian76n a răspuns:

O conectezi la laptop si faci captura, programe gasesti pe site-ul producatorului...

| Bogdanel_8205 explică (pentru Adrian76n):

Si cum o conectez la laptop?