| Stefan03 a întrebat:

Am (alte) 3 intrebari despre Pc Garage si o placa video, si s-ar putea sa para cam idiotice pentru ca nu ma pricep asa de bine...
1) La asamblare presupun ca ei pun pasta pe procesor, si tot ce trebuie, nu?
2) Daca achizitionez si sistemul de operare, (Win 10), stiu ca mi-l instaleaza, dar eu as vrea sa mi-l puna pe SSD. Sa am incredere ca fac ei asta, sau sa il instalez eu cand ajunge la mine?
3) placa video pe care am ales-o e OC Edition, si are diferite profile de Overclock, (mod oc, boost mod oc, gaming oc, boost gaming oc), de unde aleg? Cu MSI afterburner, sau din bios?
Multumesc

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

1. Da.
2. Nu trebuie sa "ai incredere", poti lasa comentariu acolo dupa ce faci comanda, apesi pe "info comanda" sau adaugi exact acolo cand dai comanda, precizezi "Vreau sa-mi instalati windows-ul pe ssd".
3. Sa "alegi" ce anume? profilul de OC este profilul ei, http://bit.ly/2Xxs152 daca te referi la 1050ti-ul asta, se "activeaza automat". N-are rost sa te joci cu asta ceva cel putin nu momentan.
Nu te lua dupa altii, Windows e ok sa-ti cumperi, sa dai banii, totusi cauta sa-l iei mai ieftin. Faza e ca daca il iei de la PCGarage are un pret "maricel" fata de altele, http://bit.ly/2NFTAEU 100 euro cel putin, fata de 100 ron la eMAG http://bit.ly/2TohNVf totusi poti avea mai multa siguranta si incredere in cel de la PCGarage, la eMAG fiind vandut de "parteneri". Daca utilizezi calculatorul in scop comercial (foarte putin probabil) e foarte normal si recomandat sa-ti iei. Altfel, nu e super necesara o licenta.

1 răspuns:
| CarcotasulVesel a răspuns:

Evident ca pun pasta, altfel procesorul se arde, te duci cu el inapoi la garantie, eventual si cu o plangere penala pentru ei, daca ceva ia foc

windows-ul in RO nu isi merita banii, mai ales ca mai nou win 10 nu are aproape nici o chestie daca nu il inregistrezi deloc, doar nu te lasa sa il customizezi (poze de fundal, culori, etc.) inainte te incuia afara daca nu il inregistrai, acum au constatat ca e mai bine pentru ei sa ai produsul lor instalat in calculator (si nu vreun Linux) decat sa nu te lase sa il folosesti

cu alte cuvinte arunci banii degeaba pe windows ca nici sa il crack-uiesti nu trebuie sa te chinui

FOCK OC, MULT MAI BINE FARA
1. boost-ul de performanta nu e semnificativ
2. trebuie sa ai o racire BETON, iar la placile video asta se face NUMAI cu apa, cu aer nu prea poate fi facuta eficienta
3. OC produce instabilitate pentru ca de fapt tu fortezi
4. placa video se duce in timp, chiar daca motivul e numai ca se supra-incinge

deci ti-ai luat o placa video care are OC numai ca sa iti ia ochii (sa vezi ce tare eeeee), ca de meritat OC chiar nu merita!