| DanutzRosu a întrebat:

Am avut un program acum ceva timp care cripta un stick cu parola la windows. introduceam stick-ul in pc si se debloca. ca sa numai pun parola la pc. sa fie pe stick. daca aveti idee cum se numeste?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai pune programul de criptare pe stick, acesta s-ar cripta si el si nu s-ar putea porni/folosi ca program executabil.
Acesta e motivul pentru care se foloseste de pe PC.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru DanutzRosu):

Asta e cu totul altceva.
Sunt cateva asemenea programe, nu stiu la care te referi mai exact.
Insa, daca inteleg bine, tu vrei sa ai acel program pe un stick USB si sa-l lansezi de acolo.
Dar in acel caz programul trebuie sa fie portabil si nu-l vei putea accesa doar dupa ce windows-ul a pornit deja - ceea ce il face inutil.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru DanutzRosu):

Da, inteleg.
Cu program instalat nu este eficace, deoarece hard disk-ul se poate accesa cu PC-ul bootat de pe un CD.
Protectie mai sigura este daca BIOS-ul cere codul de pe o cartela- sau stick USB de securizare, cu care sa decripteze hard disk-ul, iar in lipsa de cheie hard disk-ul sa nu poata fi citit corect.