| AnonimDedicat a întrebat:

Salut, am cateva intrebari legate de placi video si pcuri, deci eu am DDR3 Intel R Pentium R 3.00 GHZ, NVIDIA GeForce GT 630 2gb, si as vrea sa imi cumpar o placa video dar nu stiu daca se potriveste la pcul meu. Nu inteleg ce sunt astea gddr3, ddr4, ddr3 de exemplu daca eu am ddr3 merge sa iau placa video ddr4 sau gddr5? S-ar potrivi la pcul meu, mi-am batut capul dar nu am inteles, as vrea sa imi iau o placa video sa imi mearga jocurile mai bine si nu stiu cum sa fac sa nu dau banii aiurea, as vrea o placa video cat sa duca lejer gta 5 si jocurile astea mai bune, am vazut placi bune cu 500-600 de lei dar am mai spus ca nu inteleg daca mi se va potrivi la pc ul meu sau nu.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mare diferenta nu vei putea obtine, doar la buzunar (cheltuiala degeaba, in plus).
Performanta sistemului este limitata si de procesor, respectiv placa de baza.

Pentru a putea folosi calculatorul la jocuri, trebuie sa setezi rezolutia sub limita la care calitatea e acceptabila.
Oricum, jocurile noi de acum (care "cer" sisteme de "ultim-racnet", peste 2-3 ani vor avea soarta asemanatoare, la sistemele "de gaming" actuale.

| Brizbriz a răspuns:

Tipul de memorie video nu are nici o legatura cu memoria din calculator, pentru ca placa video o acceseaza direct

| Acidburn1 a răspuns:

Iti poti lua un GTX 970 in pretul acela SH de pe OLX