| Kolors a întrebat:

Salut.Sm cateva nelamuriri in legatura cu linux mint. Cand dau sa formez partitiile la instalare pot sa sterg windowsul?
Am nevoie si de windows sa fie instalat ca sa rulez linux sau nu?
Un ghid pentru crearea partitiilor? Ca nu stiu ce fel de partitii facute si cati mb /gb sa le aloc.

3 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Da, poti sterge windows-ul
nu, Linux nu are nevoie de Windows DELOC

partitia de root ( / ) 40G+
partitia home, restul hdd-ului

| XYZ02 a răspuns:

Te referi la prima instalare?
Da, daca formatezi partitiile stergi tot ce ai pe ele.
Nu, nu ai nevoie si de windows ca sa rulezi linux.
Nu ai nevoie de niciun ghid pentru a crea partitiile, ai interfata grafica, te descurci.

Totusi esti sigur ca vrei sa te muti pe linux? S-ar putea sa nu iti prea placa(mai ales daca ai nevoie de Adobe).

Răspuns utilizator avertizat