| fundita5 a întrebat:

Am comandat un Router wireless N 300Mbps TP-LINK TL-WR841N si am vazut in review-uri ca trebuie sa am si un modem.Este neaparat? Nu pot sa fac altcumva? P.S am calculator nu laptop

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu-ti trebuie modem. Trebuie doar placa de retea pentru fir sau WiFi. Cum mai toate PC-urile au placa de retea incorporata si daca functioneaza este Ok. Acum, cu netul ai 3 solutii: prin cablu de la un provider (recomand DIGI), cu stick de la un provider sau cu antena WiFi sau satelit daca ai norocul si stai intr-o zona de acoperire a unui WiFi gratuit. Ultima solutie ( cea cu antena) este cea mai ieftina necestitand doar pretul antenei fara cheltuieli ulterioare.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai inteles gresit.
Intrarea routerului poti lega si la iesirea unui modem (nu e obligatoriu) sau la o alta intrare de internet, iar iesirile cu cablu se vor interpreta de calculatoarele conectate ca si cum ar fi de la modem - adica cu IP recunoscut automat.

Router-ul va trebui sa-l configurezi pentru intrare (WAN) in functie de cerintele furnizorului de internet.

| fundita5 explică (pentru Bula):

Trebuie sa am abonament la Orange, telekom... etc neaparat?

| K0sti a răspuns (pentru fundita5):

Trebuie sa ai net si atat..grea stiinta asta!