| CristianCris999 a întrebat:

am cumpărat de curând un chip de memorie RAM DDR3 de 2GB pe care sa o adaug extra la laptopul meu. Am așezat-o perfect in slot, doar ca nu mi-o recunoaște, nici BIOS-ul, nici Windows. Ce ar trebui sa fac?

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Singura explicatie: slotul 2 este defect.

| CristianCris999 explică (pentru Salontanul):

Am schimbat plăcuțele de RAM între ele in sloturi si am încercat acum CPU-Z si surpriza! Imi apar 6GB de RAM, imi detectează tot, doar ca in Windows imi apare tot 4GB de RAM, iar nenorocirea mai mare e ca acum, imi apar utilizabili doar 2, 42... PC-ul e mai pare mai rapid, doar ca de exemplu, cand intru pe Firefox vrea sa ma dea afara spunand ca are RAM putin... ce credeți despre chestia asta?

| octav005 a răspuns (pentru CristianCris999):

Daca ai instalat windows pe 32 de biti, m-ai mult de 4gb de ram nu iti apare. Iti trebuie windows pe 64 ca sa iti afiseze la adevarata valoare

| CristianCris999 explică (pentru octav005):

Am Windows 10 Home pe 64...

| K0sti a răspuns:

Sa cumperi memoria care trebuie...memorii ddr3 sunt multe modele! Ai citit specificatiile laptopului, te-ai uitat pe memoria care o aveai sa vezi de care e? Sau vrei sa ne uitam noi...

| CristianCris999 explică (pentru K0sti):

Aveam un ddr3 la 1600 de megahertzi si am cumparat un ddr3 tot la 1600, tot de la Kingston, am citit si specificațiile si suporta pana la 16GB de ram

| octav005 a răspuns:

Poate nu accepta procesorul acea memorie ram, ce procesor ai?
la ce frecventa este memoria ram care ai cumparat-o? poate sa fie de 2gb cu frecventa de 2600mhz si nu suporta.

| CristianCris999 explică (pentru octav005):

Am luat un ddr3 la 1600, la fel ca originalul, procesul este un i5-4200u