| mirel1111 a întrebat:

Am un pc de office, un HP 110-106eq, placa de baza este IPM61-TB, aceasta are 2 sloturi pentru memorie RAM, iar ieri am cumparat o a doua memorie RAM pentru ca sa am 8 GB. Dar am observat ca slotul nr. 1 nu functioneaza sau face ceva un fel de scurt, nu stiu cum sa zic. Stiu ca atunci cand pun orice memorie DDR3 in slotul acela pc-ul cand il pornesc merge se stinge merge se stinge. Si nu pot sa fac nimic, doar sa folosesc o singura memorie in slotul 2... Problema e ca am resetat si bios-ul si tot la fel face, si cu vecha memorie in acel slot, sau doar cu o memori in pc pe acel slot.

Răspuns Câştigător
| Alexul99 a răspuns:

De obicei placuta de memorie RAM trebuie sa aiba aceleasi specificatii cu cea pe care deja o ai instalata.
Dar cel mai recomandat este sa fie identice, de la acelasi producator. etc...
Incearca sa vezi daca noua placuta de memorie functioneaza in slot-ul 2, dar singura, fara cealalta.
Daca merge inseamna ca este posibil sa fie vreo `buba` cu slot-ul de ram si in cazul asta iti recomand sa returnezi placuta pe care tocmai ti-ai luat-o si sa faci o investitie intr-una de 8GB.
Este cea mai accesibila metoda prin care poti beneficia de 8GB RAM, sigur, poti schimba si placa de baza dar o sa te coste ceva.
Multa bafta.

| mirel1111 explică (pentru Alexul99):

Am incercat si memoria veche dar si cea noua, doar 1 singrua in slotul nr1, care are problema. Eu am vrut sa rulez in dual channel pentru ca in timpul liber ma mai joc si eu putin cs:go, si mna uneori imi afecteaza jocul fps-ul scazut, pentru ca mna placa integrata :/

9 răspunsuri:
| rrrp a răspuns:

Pentru dual channel e bine sa fie la fel memoriile.

placa asta suporta Non-ECC memory only, unbuffered. deci asta e important. frecventa e importanta iar.

daca memoriile au specificatiile din linkul asta si tot nu merge, atunci cel mai probabil e ceva in neregula cu placa de baza...

https://support.hp.com/us-en/document/c03728581

unde scrie Memory upgrade information.

| mirel1111 explică (pentru rrrp):

Memoriile sunt de la Samsung, ambele au 1600 mhz, cl11, ddr3, 1.5v. Problema e slotul. Nu stiu daca am cum sa il rezolv, cred ca mai bine imi iau alta placa de baza care sa suporte procesorul(i3 3240t) si o carcasa si o sursa noua.

| Alexul99 a răspuns (pentru mirel1111):

Tinand cont generatia veche a procesorului nu stiu daca vei mai gasi ceva (ma refer la placa de baza)
Ne gasind o placa de baza care se potriveste cu socket-ul 1155, pe care este bazat procesorul tau vei fi nevoit sa schimbi si procesorul, deci ajungi sa schimbi tot pc-ul.
Ceea ce iti recomand eu este sa cumperi o memorie de 8GB, care sa ocupe un singur slot. Iar banii pe care i-ai fi dat pentru placa de baza + carcasa + sursa ii poti investi intr-o placa grafica ce iti va face pc-ul sa ruleze cele mai noi jocuri, in combinatie cu cei 8GB ram, asta este recomandarea mea.

| Alexul99 a răspuns (pentru Alexul99):

Si inca ceva, dual channel nu prea inseamna nimic, iti spun asta din experienta.

| rrrp a răspuns (pentru mirel1111):

Pai altceva nu cred ca ai ce sa ii faci -- poate doar sa mergi la un service dar daca nu merge doar uneori nu cred ca o sa stie cineva ce se intampla exact si o sa zica la fel. sa iei alta placa de baza...

non-ecc sunt? asta e important... (probabil ca sunt ca nu cred ca pornea altfel).

se mai poate opri daca se incalzeste peste 90 grade dar nu cred ca e cazul. (daca se opreste si cand nu te joci de ex.).

| mirel1111 explică (pentru Alexul99):

Pt o "placa" integrata inseamna ceva dual channel. Iar placa de baza am gasit pe diabloscomputer. Iti multumesc pentru raspunsuri.

| Alexul99 a răspuns (pentru mirel1111):

Parerea mea este ca nu prea merita investitia, dar e alegerea ta.
Eu ti-am spus ce iti recomand.
Multa bafta cu pc-ul.

| mirel1111 explică (pentru Alexul99):

Merci. Nu e o investitie mare, 150 lei pentru placa de baza.