| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am cumparat recent o placa Kingston hyperx 8gb ddr3 si mai am doua placute de 4gb tot Kingston hyperx dar calculatorul citeste decat jumatate din fiecare placuta de ram... ar trebui sa am 16gb dar imi apare ca am 8gb. absolut fiecare placuta o citeste la jumatate. ce pot sa fac?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca BIOS-ul n-ar fi recunoscut placutele, n-ar fi pornit PC-ul. Nu trebuie sa faci update la BIOS. Este alta problema. Nu cumva sloturile sunt de culoare diferita? Spune-mi te rog ce placa de baza ai si denumirea corecta si completa a placutelor de memorie.

| CPAElites a răspuns:

Update la bios?

| anonim_4396 explică (pentru CPAElites):

Nu stiu sa fac. si esti sigur ca ar ajuta?