| Negoita_Florin_1996 a întrebat:

Salut,am cumparat un cablu VGA din alt magazin zilele trecute si cand l-am conectat la monitor am observat ca nu imi detecteasza monitorul, automat nici rezolutia care imi este buna...acum folosesc "amd catalyst install manager" pentru a-mi seta rezolutia pentru monitorul meu dar in jocuri se simte diferenta de FPS, la acest cablu as putea intampina aceiasi problema? nu sunt cunoscator si de aceea intreb. Mujltumesc.

1 răspuns:
| LinxCont a răspuns:

Ar putea fi de la driverele placii video, poate ar trebui reinstalate de pe site-ul producatorului.

Ai cumparat alt cablu din alt magazin. Cablul vechi nu mergea, sau mergea prost?
Cu cablul nou merge la fal ca si cu cel vechi?
Acelasi monitor a functionat mai bine pe acelasi calculator?
In ce conditii fps-ul era mai mare? Era acelasi monitor, aceeasi placa video? A fost schimbat (reinstalat windows-ul) si a scazut fps-ul?
Ce a fost schimbat fata de momentul in care fps-ul era mai mare? (monitorul, cablul, windows-ul, driverele, placa video,...)

De obicei, fps-ul scade si rezolutia nu e cea corecta daca placa video nu are instalate driverele corespunzatoare si acest lucru se intampla in general dupa schimbarea (reinstalarea windows-ului) daca nu se instaleaza driverele.