| CosminCSM00 a întrebat:

Am cumparat un cablu VGA - HDMI pentru a conecta laptop-ul la TV. Am un Philips FullHD care are doar intrare hdmi si un laptop Acer care are si hdmi si vga. Problema este ca televizorul nu imi citeste vga-ul din laptop. Din ce cauza?

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Si de ce nu conectezi direct hdmi.
Era mai simplu cu un cablu hdmi-hdmi.
1.cablul vga-hdmi este numai pentru televizoarele HD (1366x768) nu fullHD.
2. functioneaza numai daca laptopul are placa video dedicate (separata)
3. functioneaza numai daca placa video
da semnal digital pe iesirea VGA (asta trebuie sa vezi in cartea tehnica a laptopului)
Altfel iti trebuie asa ceva:
http://fancumparaturi.ro/......-hdmi.html

| CosminCSM00 explică (pentru horia2012):

Problema a fost graba, am uitat sa ma uit daca laptop-ul are iesire hdmi.

| horia2012 a răspuns (pentru CosminCSM00):

Inseamna ca acum iti vei lua unul hdmi-hdmi?

| CosminCSM00 explică (pentru horia2012):

O sa incerc sa il schimb de unde l-am cumparat cu unul hdmi-hdmi, daca nu, am sa cumpar altul, aste e prostia se plateste, oricum mersi mult pentru raspuns

| horia2012 a răspuns (pentru CosminCSM00):

Cu placere. Asta e. Se mai intampla.