| nelutu1 a întrebat:

Salut am cumparat un laptop Dell latitude d630. Eu l-am luat cu bateria defecta si nu incarca mai mult de 12% cand l-am luat. Laptopul avea windows 7 home premium 32bit instalat. Intra timp l-am upgradat cu 4gb ram si am schimbat sistemul de operare cu windows 7 ultimate 64bit, iar acum bateria imi arata ca se incarca pana la 21% si este in crestere. Problema este ca nu il pot proni pe baterie daca scot cablul de alimentare se stinge. Voi ce credeti este bateria de vina sau altceva? Astept raspuns.

5 răspunsuri:
| nelutu1 explică:

Salut pai nu stiu daca te pricepi dar la bateriile Dell exista un indicator pus pe baterie care iti indica nivelul de incarcare fara ca bacteria sa fie introdusa in laptop. Si cand l-am luat avea o liniuta iar acum are doua liniute.

| lpavel a răspuns:

Nu e buna bateria!

| perladunarii a răspuns:

Salut, 100% e bateria defecta! Faptul ca ti s-a schimbat procentajul nu inseamna ca bateria se incarca m-ai mult, e doar o diferenta de calcul a 2 siteme de operare diferite!

| nelutu1 explică (pentru perladunarii):

Salut pai nu stiu daca te pricepi dar la bateriile Dell exista un indicator pus pe baterie care iti indica nivelul de incarcare fara ca bacteria sa fie introdusa in laptop. Si cand l-am luat avea o liniuta iar acum are doua liniute. Chestia asta nu mai tine de windows. Cum o explici.
M-am gandit sa intalez windows vista Dell inapoi pe el.
Nu stiu ce as putea sa fac.

| perladunarii a răspuns (pentru nelutu1):

O baterie daca se strica nu isi revine, vqlabil pentru orice obiect, de asta spun ca bateria e de vina! Poti incerca ce vrei tu!