| NeoANTO a întrebat:

Am cumparat un laptop second hand cu un an in urma, a venit direct cu Windows 10 Pro. De cand am facut update la o versiune mai noua mi s-a dezactivat licenta si troubleshooter-ul spune ca licenta e de Windows 10 Home, si eu am Pro, insa pana acum nu am avut problema asta. Inainte sa se dezactiveze imi tot aparea un dialog - Windows license will deactivate soon. Trebuie neaparat sa instalez Windows 10 Home?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Ca să poți beneficia de licență, da.
În plus, pentru ce ai tu nevoie chiar e mai bun. W10pro are o mulțime de servicii care rulează în background de care un utilizator obișnuit nu are nevoie. Plus alte „accesorii" inutile. Doar pentru că scrie „pro" pe el nu înseamnă și că ar fi cel mai util!

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de tipul de licenta pe care o ai. Daca a fost pentru un an, atunci e normal sa ti se dezactiveze, urmand sa cumperi inca o perioada de licenta, indiferent ce versiune de windows doresti.

Daca nu vrei sa cheltuiesti bani degeaba (mai ales daca folosesti laptop-ul doar pentru internet, filme, muzica sau pentru scris /citit documente, atunci poti trece linistit la Linux in loc de Windows.

Linux Mint seamana foarte mult cu windows, este mai rapid, necesita resurse mai putine, contine programe pentru majoritatea activitatilor generale (inclusiv Office) si - nu in ultimul rand - ARE LICENTA GRATUITA.