| Crapatel a întrebat:

Am cumparat un router serioux srx-wr150wh pentru locul de munca. Problema e ca atunci cand ii fac setarile pentru ip static nu stiu ce sa scriu la ip adress getaway dns... Cablul care intra in pc si trebuie sa il bag eu in router vine din alt router de la romtelecom. Nu pot suna la ei pentru dns pentru ca contractul e pe firma si eu sunt doar angajat. Daca ii fac setarile pe ip dinamic nu merge nimic... Multumesc.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Start-run si scrii cmd Dai enter si scrii in continuare ipconfig/all si dai enter. Mai jos trebuie sa scrie ip gateway.

http://www.cdnet.ro/cum-gasesc-adresa-ip-pentru-router-tutorial.html

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa faci asta pe celalalt router, de unde tragi tu. Dupa ce ai scris ip gateway de pe celalt pc conectat la routerul de unde etragi tu, bagi la tine ip-ul.