| dany2446 a întrebat:

am de mult timp o imprimanta EPSON stylus sx400, pe care n-am prea folosit-o deoarece are o problema, consuma tus necontrolat, adica chiar daca printez alb-negru, consuma din toate, dar la scara mare adica daca printez vreo 2-3 referate (pana in 5-6 pagini) imi goleste aproape toate culorile. am auzit ca trebuie reglat nu stiu ce la ea sau facute ceva setari. care ar putea fi problema din care consuma asa de mult tus(m-am uitat si nu curge pe nicaieri) si unde as putea sa o repar?

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Imprimanta vine si cu soft de control si mentenanta a dispozitivului, care sa te ajute sa alegi cartusul folosit, sa le cureti si alte optiuni. Chiar daca ai instalat numai driverul imprimantei, in Control Panel, la sectiunea despre printers, poti modifica setarile acesteia, inclusiv sa stabilesti activ doar cartusul negru, nu si cel color. Ceea ce ti se intampla nu e neaparat o problema tehnica. Poate fi vorba doar de o setare ce trebuie schimbata.