| Costel9695 a întrebat:

Salut. Am două monitoare cu port HDMI şi vreau să le conectez pe amândouă la laptop şi să-mi extind imaginea, adică dacă trag o fereastră de pe ecranul din dreapta să se ducă pe cel din stânga.Sigur ştiţi la ce mă refer.Problema este că la laptop am un singur port HDMI şi nimic altceva.
Cine mă poate ajuta cu un link cu un produs şi o soluţie.

Mulţumesc

12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Folosește un splitter cum spune | Xchop

| NLS a răspuns:

Ai nevoie de un docking station, (un model nou ce se conecteaza prin USB Type C, daca laptopul tau are o astfel de conexiune, sau un docking station cu mufa proprietara (se conecteaza prin mufa pe care o gasesti pe fundul laptopului), daca laptopul e mai vechi, si face parte din clasa business sau mobile workstation).

Daca nu are USB Type C, si nici mufa pentru docking station pe fata de dedesubt, nu poti conecta un docking station. (din simplul motiv ca mufele USB 2.0 nu ofera suficient curent).

Cu un adaptor precum cel indicat de colegul nu va functiona, nu poti desparti un flux video in 2, concomitent.

De altfel, scrie si in descrierea lui acest lucru:

"Cablul permite conectarea unui transmitator catre 2 dispozitive, alternativ, spre exemplu puteti transmite semnal catre un Tv dintr-o camera, iar daca doriti sa schimbati camera in care vizionati, trebuie doar sa inchideti primul TV iar semnalul din HDMI va fi redirectionat automat catre celalalt dispozitiv de afisaj."

| halogen001 a răspuns:

Https://youtu.be/1v2ABcusSZM
Deci ar trebui un adaptor USB- HDMI. Un monitor la HDMI-ul laptopului si altul la adaptorul USB-HDMI.

| Costel9695 explică (pentru halogen001):

Https://romstock.ro/adaptor-usb-30-tata-hdmi-mama/kom0993

Cu asta imi fac treaba? Pot pune al doilea monitor cu adaptorul asta USB-HDMI si celalalt monitor la HDMI-ul original al laptopului?

| halogen001 a răspuns (pentru Costel9695):

Cred ca da. Eu n-am incercat, dar din ce am vazut pe net, ar trebui sa mearga. Eu am folosit in felul asta doar un singur monitor pe hdmi si ecranul laptopului. Nu am folosit adaptor pe usb + mufa hdmi a laptopului.

| Zuzu1991 a răspuns:

O groaza de raspunsuri in care nu s-a avut minim de bun simt sa se citeasca in intrebare cuvantul "extind" (imaginea) asa ca raspunsuri IMBECIL de evident off-topic care nu au cum fizic sa faca altceva decat sa dubleze imaginea si atat

sunt 2 solutii:
1. tu nu iti dai seama dar mai ai un port usb type-c CAPABIL de iesire video (NU toate sunt, depinde, de cat de nou e laptopul... sau cat de scump) sau o iesire display port sau mini-display port care iti permite sa pui mai multe monitoare numai in ala
2. NU faci jocuri pe monitorul ala, dar poti sa pui un monitor pe un usb "normal":
https://www.emag.ro/......D7GHQTMBM/
https://www.emag.ro/......DJTDHSBBM/
https://www.emag.ro/......DT2TMGBBM/
este practic o placa video pe usb, nu are cinestiece performante, dar iti da imagine pe un al doilea monitor, si am impresia (nu am testat niciodata) ca un video merge binemerci (24fps)

| Costel9695 explică (pentru Zuzu1991):

Https://romstock.ro/adaptor-usb-30-tata-hdmi-mama/kom0993

Pot pune al doilea monitor cu adaptorul asta USB-HDMI si celalalt monitor la HDMI-ul original al laptopului? Este bun produsul din link?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Costel9695):

In teorie, da, poti pune, nu am testat niciodata asa ca nu pot sa te asigur 100%
iti recomand asta:
https://www.emag.ro/......DT6C58BBM/
produsul e putin mai ieftin, si vandut prin eMAG, care e o asigurare in plus ca firma nu e teapa

| alexalx1234 a răspuns:

Ceva de genul îți trebuie. https://www.magline.ro/......cm-p43859/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se poate decat daca ai placa video cu multiple porturi.

| diNNozo a răspuns:

Salut Costel! Solutia este simpla. verifica cate porturi are laptopul. daca zici ca, unul este HDMI se poate lega lejer monitor la el. si vei face treaba aia cu "tragi o fereastra din stanga in dreatpa" si daca vrei sa adaugi un al doilea monitor trebuie sa il legi la alt port gen VGA sau DVI.
Pe romaneste : din laptop iti iasa un fir hdmi ce merge la monitor. daca vrei sa mai pui unul trebuie sa mai iti iasa un fir VGA ( de culoare albastru ) sau DVI ( de culoare alb ) catre alt monitor!

| Costel9695 explică (pentru diNNozo):

Https://romstock.ro/adaptor-usb-30-tata-hdmi-mama/kom0993

Cu asta imi fac treaba? Daca pun al doilea monitor cu adaptorul asta USB-HDMI si celalalt monitor la HDMI-ul original al laptopului functioneaza?