| bogdan12321132231 a întrebat:

Salut, am in vedere sa mi comand saptamana viitoare urmatoarea configuratie: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1462288/

Vreau sa stiu daca este compatibila si ca pot sa dau comanda linistit si daca as putea avea niste probleme si ce ar trebui sa mai pun in plus daca este cazul.
Nu veniti cu alta configuratia, asta care am ales-o am considorat-o eu ca sa incadrat relativ in buget.
Nu ma int, ca poate unii o sa zica e praf configuratia.

20 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu zic ca la memorii sa folosesti una de 8 Gb nu doua de 4 Gb. Placa ta suporta 16 Gb pe slot. Uite aici cateva: http://www.pcgarage.ro/......hannel-nu/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Praf configurația.

O sa dai banii degeaba și o sa plângi după.

Uite aici configurație calmea...

Ai placa video calmea.
Nu pârlita aia de la palit.

Ai placa de baza cu ddr4.
Care sa îți tina sistemul...

SSHD nu amărâtul ala de HDD de la seagate.

Sursa cu protecții..nu gluma

Carcasa cu aerisire bună.

Etc.

Puțin mai scumpa dar merita.

http://www.forit.ro/vizualizare-wishlist/636/

La pc garage sunt foarte scumpe.
Fa cum știi tu și o sa plângi.

Dacă tu întrebi dacă piesele sunt compatibile.

Înseamnă că habar nu ai ce faci acolo...

| bogdan12321132231 explică (pentru anonim_4396):

Tu esti culmea, in primul rand pe SSHD merge alalndala ce bagi tu acolo, ssd120+ hdd =love, parlit ca si performanta e mai bun ca windforce-ul ala, demonstreaza tu ca e mai bun ca tu de gura esti mai bun, e drept ca nicio racire nu se compara cu windforce dar se mai uita si la pret. Cooler pentru procesor ohaa placa de baza care nici macar nu are chipset z170, bani aruncati aiurea pe o sura care nici nu ai nevoie de 800 de wati, bani aruncati degeaba pe un monitor care gasesti si cu 600 de lei unu mai bunhttp://www.pcgarage.ro/monitoare-led/asus/vp228t-215-inch-1ms-black/

| anonim_4396 a răspuns (pentru bogdan12321132231):

SSHD e cel mai rapid.
Unde ai auzit tu ca merge alandala?

E rapid ca un ssd și încăpător ca un hdd

Ce nu îți convine prețul?
Vrei calitate?
Plătești!

Placa de baza pe care am pus-o eu eu de 1000 de ori mai buna ca praștia aia de pe configurația ta.

800 de wați ca ai multe protecții.
Doar nu vrei sa îți ia foc un sistem de 5000 lei.

Tu nu vezi ca ala are 24 inch?
Și ala pus de tine are 21?
Ești chior sau ce?

Vad ca faci pe specialistul dar la configurații ești varza.
Fa de capul tău și o sa dai banii aiurea.

Seara buna.

| bogdan12321132231 explică (pentru anonim_4396):

Bai omule tu nu intelegi ca un sshd no sa se compare niciodata la viteza cu un ssd ssd ul e relativ apropiat fata de un sshd si merg flashurile aiurea pe sshd fata de partea normala a unui hard disk asa ca mai bine ai ssd+ hard disk normal si placa aia de baza intredevar e mai buna dar oricum nu ii poti face oc eu de aia am pus o pe aia ca e mai ieftina si un i5 6600 fara k in coada va merge.

| anonim_4396 a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Bai omule!
Tu ești bătut în cap?

Tu nu înțelegi ca configurația ta nu e echilibrata?

Adică ce vreau sa spun prin configurație echilibrata:

Atât placa video, procesorul, ramii, și mai ales placa de baza trebuie sa fie de o anumita calitate, preț.

La tine e total aiurea.

Degeaba ai cea mai tare placa video alături de un procesor extrem de bun.
Dacă placa de baza și ramii sunt praf.

Ce am făcut eu e echilibrat.

Ia ce am făcut eu și pune HDD și ssd dacă tu zici ca e mai bun.

Decât sa iei porcăria aia făcută de tine mai bine ps4 un televizor Full HD și câteva jocuri.

Ieși pana în 4700 lei maxim.

Bafta

| bogdan12321132231 explică (pentru anonim_4396):

Bai pai placa de baza e facuta ca sa mearga procesorul placa video si cu ramu ce ma intereseaza pe mine ca e praf placa de baza ca si performante atata timp cat imi merg piesele pe ea bine. Conteaza sa fie cat mai ieftina sa se potriveasca piesele si de restul banilor sa i bagi intro placa video mai buna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Tu nu înțelegi ca placa de baza trebuie sa fie de calitate pe un sistem de gaming?

La un sistem de gaming pui o placa de baza de la gigabyte de minimic 500 lei.

Ia zi!
Pe ce stau restul componentelor?
Nu pe placa de baza?

Aia face legătura între componente.

Cu cat e mai strânsă legătură și cu cat e mai rezistenta placa la timp.
Cu atât mai bun sistemul.

http://www.gameway.ro/ce-conteaza-la-un-computer-pentru-gaming.html

| bogdan12321132231 explică (pentru anonim_4396):

Inteleg ce zici tu dar atata timp cat ai un procesor blocat n are rost sa dai bani pe una z170 poate merge ff bine si pe un b150. Si de condensaturi e drept ca cele z170 au condensatori japonezi dar alea mai scumpe una buna e 600 700 atata timp cat nu fac oc condensatori aia nu sunt asa fortati. Daca ai cv sa ma lamuresti nu ezita. Eu ti am zis parerea mea.

| bogdan12321132231 explică (pentru anonim_4396):

Am refacut configuratie am pus o sursa mai buna, placa video mai de calitate placa de baa insa a ramas destul de slaba http://www.forit.ro/vizualizare-wishlist/

| anonim_4396 a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Unde e?

| anonim_4396 a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Dar nu mai bine luam o placa video de 10 mi-l și restul de bani băgăm la monitor..placa de baza și RAMII?

Asa ai avea performante mai bune.

| bogdan12321132231 explică (pentru anonim_4396):

Pai placa de baza mai buna pot pune la 500 de lei ram la 300 si monitor la 600 si aceeasi placa video

| notefree a răspuns:

2 chestii daca nu te deranjează
1 ai putea pune varianta deblocata a procesorului care este la o diferență mica de preț http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/core-i5-6600k-35ghz-box/
2 ai un buget mare ai putea sa pui memorii ram ddr4 si o placa de baza ce suporta ddr4
In rest ok

| bogdan12321132231 explică (pentru notefree):

Nu ma deranjeaza doar ca, degeaba am procesor deblocat daca nu am placa de baza cu chipset z170 ca sa-i fac oc care costa 550 600 de lei minim.

| bogdan12321132231 explică (pentru notefree):

Si e posibil sa nu mearga pe o placa fara chipset fara chipset z170.

| notefree a răspuns:

Da dar acum ma gandesc nu vei face oc din prima
Este bine sa ai un procesor deblocat chiar daca nu vei face oc poate pe viitor cumperi si o placa de baza ca sa-i faci oc

| bogdan12321132231 explică (pentru notefree):

Asta e partea a 2 a ca as lua de prima oara o placa de baza z170 si un cooler zdravan sa i fac oc, doar ca ma ajunge pugetul la 50 de milioane fara monitor ceea ce ma cam depaseste. Daca aveam 50 de milioane o varianta ar fi fost sa iau un i7 6700 blocat decat un 6600k, apoi cu un 6700k si o placa z170 sare mult bugetul...Si pe un b150 sau h110 posibil sa nu il suporte.