| Kolors a întrebat:

Salut,am incercat sa instalez linux de pe dvd,toate bune pana cand am ajuns la partitii,le-am sters pe toate si voiam sa fac eu altele. (Deci am sters si windowsul si tot). Iar acum nu stiu ce naiba am facut, am incercat sa il instalez iar dar nu imi mai arata nicio partitie, e pagina goala. Dar imi apare install now, daca dau acolo scrie NO root file system is defined. Iar acum trebuie sa intru in boot menu cand pornesc calculatorul pentru ca numai asa imi citeste cdul.

3 răspunsuri:
| viavo a răspuns:

Ai umblat in setari la bios la partea de bootare, cel mai probabil la boot priority. Trebuie sa setezi ca dvd romul sa fie primul device de bootare.

Răspuns utilizator avertizat
| JicaContra a răspuns:

FFS DUDE, nu stii sa instalezi Lunix dar te bagi direct in sters tot

"scrie NO root file system is defined"?!?
eroarea asta inseamna ca NU ai creeat o partitie, si NU ai pus sa fie montanta ca / adica root

ia in balarii o documentatie sau un video despre cum se instaleaza ce Lunix ai pus tu pe DVD, sunt sigur ca, gasesti CACALAU!

si oricum, cred ca ai luat si o distributie de profesionisti, marea majoritate a distributiilor de desktop, au la pasul ala "lasa distributia sa faca ce are chef" si iti partitioneaza singur, tot, TOT!