| paunmarianbr a întrebat:

Am instalat jocul "Need For Speed Hot Pursuit 2010" pe windows 7 si imi merge cam in reluare.

Am CPU de 2.0 Ghz
Am placa video Nvidia GeForce 8400 GS de 512 MB
Am memoria ram de 2 GB

Din ce cauza merge in reluare?

Daca bag windows xp credeti ca merge mai bine? pentru ca am vazut ca pe windows xp cere mai putin.

Multumesc Mult

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. baga ti XP ca pentru vista sau 7 jocurile cer resurse aproape dublu decat la XP. Bft

13 răspunsuri:
| cosmon a răspuns:

Cred ca pe xp ar merge mai bine, xp mananca mai putine resurse si astfel raman mai multe resurse pentru joc, windows 7 consuma ceva mai multe resurse si probabil de aia merge cam in reluare jocu!

| m5789932 a răspuns:

Pai cred ca e de la procesor (in cazul in care nu e dual core) sau de la placa video (ce marca e, ce producator are? si cel mai important ce frecventa); mai este o posibilitate sa fie de la sursa, doar in cazul in care placa e solicitata foarte mult la acest joc (aici depinde de setarile care sunt facute in joc; rezolutie, etc.) de asemenea ar putea sa fie si de la monitor, intr-o oarecare masura (5-10%); daca stai si aduni de la fiecare cate ceva iti dai seama ca toate la un loc pot provoca aceste rezultate, pe care acum le simti pe pielea ta.
De acea este foarte important ce componente cumparam la calculatorul nostru!
Toate sunt importante : mai ales sursa si placa video (daca pc-ul e pentru jocuri) si apoi vine procesorul, ramii si hard-ul (daca vrem viteza, performanta; sa nu se miste pc-ul nostru ca un "mosneag") si pe urma vin si restul: placa de sunet, mouse, tastatura, dvd-rw, racirea, camera web, casti, imprimanta, etc.

| imaqtpie a răspuns:

Cum vrei sa iti mearca pe max settings cu sistemu asta?

| stick a răspuns:

Dupa cum poate stii, jocurile cer rami si cum windows7 cam mananca din ei, nu ramane decat sa inchizi programele care trag mult de rami si probabil folosesti antivirusul ala rusesc "kaspersky" si ala trage de ei f mult, dezactiveaza-l si pe ala si vezi cum merge! succes!

| Äđĺĺ a răspuns:

Incearca sal pui pe 640%840 sau 840% nu stiu cat deci prima sau adoua

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca iti merge in reluare din cauza procesorului ca este cam mic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut prem
nu iti merge din cauza ca daca il vrei sa mearga pe windows7 iti trebuie performante mai mari

cum ar fi:
placa video 2 gb memorie de 256 sau 448 biti
procesotril mai bun Intel centrino2 inside
ram 4gb
si altele cu alte cuvinte calculatorul mai performant
pa
tine cont de asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ram

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi spune cineva de unde sal trad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa ai pc, ul bun sa mearga nfs :-p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum se instaleaza
nfs hot pursuit

| ILel_Flaviutzu_1975 a răspuns:

Instaleaza-ti windous xp 64 bit toate driverele de care ai nevoie mogzila si apoi nfs-u si ai sa vezi ca nici pe x-box nu merge cum iti va merge tie (crede-ma deci pc meu e aproape la fel ca al tau din cate am vazut doar procesorul difera eu mi-am cumparat I7 si daca te joci de obicei mai mult jocuri iti recomandez sa ramai pe xp 64 bit mult noroc (apropo vezi cum iti instalezi nfs-u si acolo daca nu faci ceva bine iti va merge rau )

| paunmarianbr explică:

Folosesc antivirusul de la Microsoft "Microsoft Security Essentials"
si deci inseamna ca merge mai bine pe windows xp
Nu-i asa?