| florin926481f a întrebat:

Salut,
Am inteles ca Microsoft nu o sa mai sprijine windows 7 de la 14 Ianuarie 2020 asa ca m-am gandit ca e timpul sa trec la windows 10.
Cum pot face rost de windows 10 free si in procesul de update mi se vor sterge fisierele si documentele pe care le am in pc?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

"Cum pot face rost de windows 10 free"
Exact asa cum ai facut si windows 7 free... nu intram in detalii aici pe site ca nu avem voie

"in procesul de upgrade mi se vor sterge fisierele si documentele pe care le am in pc" - Aici ai doua variante :
1. Clean Install (varianta pe care o recomand ), iei totul de la 0. Se sterg toate fisierele programele si setarile de pe partitia in care instalezi Windows ( celelalte partitii pot ramane neafectate )

2. Upgrade - Ramai cu aceleasi programe si fisiere. Pot exista insa probleme de compatibilitate...

Cel mai bine muti documentele importante pe alta partitie si faci un clean install.

3 răspunsuri:
| ywar a răspuns:

Daca windows-ul tau este OEM (vine cu calculatorul) sau e cu licenta iti poti/puteai (nu mai stiu) face update la win 10. Din pacate Windows 7 e scos pentru ca nu mai vor sa investeasca in testare. Tovarasul Bill Gates nu angajeaza testeri si de aceea sistemele de operare aparute in ultimii ani au fost asa cum au fost - adica foarte proaste.
Win 7 a fost un sistem de operare chiar foarte stabil.
Iti recomand sa cumperi softul sistem de operare - varianta OEM pentru ca in curand vor trece la blocat sisteme de operare. Sunt flamanzi dupa bani. Foloeseste softuri care sunt dezvoltate de utilizatori, open source etc.
Bafta!

| flixbuster a răspuns:

Daca Windows 7 e bine instalat (atentie, nu zic cu licenta, zic bine instalat) atunci iti poti face upgrade free la Windows 10 si iti pastrezi toate programele si documentele (daca asta doresti si asta iti alegi cand te intreaba despre ce vrei sa pastrezi).

| Protegent a răspuns:

Nu cred ca mai poti face update fara a pierde ceva, chestia asta era prin 2015-2016, deci cred ca va trebui sa faci un backup inainte de instalare pentru ca va trebui sa formatezi tot.

Windows 10 il poti lua gratis, dar bineinteles, neactivat, si va trebui sa cumperi o licenta pentru a-l activa.
Foloseste linkul asta:
https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10

Baga un stick USB sau un CD, accepti acolo termenii, si gata, ai Windows-ul.