| Anonim99876 a întrebat:

Am internet de la UPC, si am wi-fi cu 4 antene(care e bunicel), dar am probleme cu internetul, cand ma conectez pe plasma la internet pur si simplu pe laptop nu mi mai merge deloc bine, lag la cateva secunde. Sa fie problema de la wi-fi sau de la internetul lor ca au retea slaba

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Largimea si prioritatea benzilor de transmisie wi-fi se aloca in ordinea conectarii la router.
Sterge conexiunea wi-fi atat din laptop, cat si din toate celalalte dispozitive conectate, dupa care
Conecteaza din nou dispozitivele in ordinea necesarului de prioritate dorit (laptop, TV, telefoane.).
Totusi, daca vrei sa ai viteza buna, conecteaza-ti laptop-il la router prin cablu. Vei avea viteza mult mai buna decat prin conexiune wi-fi.

| doctorandus a răspuns:

Cablul de retea e sfant, WiFi e pentru lenesi si pentru musafiri.

| gelu1970 a răspuns:

Viteza internet mediocră și posibil router cu performanțe slabe.
Faptul că are 4 antene nu semnifică faptul că e performant.
Eu aș merge pe viteza foarte mică.
Fă un test de viteză și vezi cât ai.

| HadesSs a răspuns:

Ca sa iti dai seama ai putea sa ii dai un reset la router si sa il configurezi din nou happy