| WithoutName123456789 a întrebat:

Salut,am internet fix de la Telekom.Intrebarea mea e:Telekom limiteaza viteza internetului daca depasesti un anumit numar de GB pe luna?

5 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Internetul fix prin fibra optica ar trebui sa fie nelimitat.

| Wr3nch a răspuns:

Dar in functie de cat consuma vecinii, sau daca mai foliseste si altcineva conexiunea ta prin Wi-Fi viteza poaa scadea.

| Catrice a răspuns:

Cu covid asta n-am reușit sa termin Universitatea Interbstonaia De Magie Și Clarviziune.
Dar în 'Manual de clarviziune' ed. CMXIIV scrie asa: numa' tu știi ce fel de abonament ai sau vrei sa faci.

| flixbuster a răspuns:

Teoretic, internetul fix (= prin fir, cupru sau sticla) nu are limite comerciale de viteza sau de trafic la nici un operator (important). Limita de viteza este tehnica si vine din numarul de utilizatori (si activitatea acestora) care impart banda disponibila - de aceea pe segmentul home-user (casnic) viteza maxima este best-effort si nu guaranteed. Totusi, exista (prin lege parca, trebuie verificat) o viteza minima sub care nu au voie sa scada orice ar fi. Adica nu iti vand 1Gbps best-effort si iti merge cu 1Kbps.

Cel mai bine: daca nu gasesti pe site-ul furnizorului ce vrei, suna-i si intreaba-i.

| JicaContra a răspuns:

Numai internetul pe 3, 4, 5g are limitare de trafic, ala fix nu are
insa D-zeu cu mila, ma astept la orice in ziua de azi...
CE SCRIE IN CONTRACT?!?