| anonim_4396 a întrebat:

Am laptop Dell l702x, procesor i7 2670m 2. 20GHz placa video nVIDIA gt 555m de 3 gb dedicati, 8 gb ram si hdd 1, 2 tera. Probla este nu stiu ce windows sa instalez. Ce mi recomandati? Windows 7 ultimate 32 bit sau 64

7 răspunsuri:
| laptopnews a răspuns:

Http://laptopnews.ro/......l-meu.html Vezi aici ce versiune de Windows 7 ti se potriveste, iar driverele potrivite le gasesti aici - http://laptopnews.ro/download-drivere-laptop Succes!

| Nickname1890 a răspuns:

| idol43v3r a răspuns (pentru Nickname1890):

Ok, am instalat windows 7 64x si driverele, dar daca vreau sa vad un film cu rezolutie full hd se cadeaza din cand in cand, la filmele 3d nici nu mai spun. Este posibil sa fie din driver? Sa nu l fi instalat bine?

| MariusMorse a răspuns (pentru idol43v3r):

Iti recomand windows 7 64 biti deoarece un win7 32 de biti nu iti va citi cei 8 GB de ram fizic ci numai 4 GB. Bine ai facut instaland win7 64.
In legatura cu cu problema actuala incearca sa-ti dezinstalezi/reinstalezi driverele. Daca ai folosit drivere de pe net te sfatuiesc sa incerci si cu cele de pe CD sau invers.

| Nickname1890 a răspuns (pentru idol43v3r):

Daca ai ultimul driver, nu este de la el.

Incearca mai multe playere si vezi daca e vreo diferenta. Mie imi merg bine cu ArcSoft media theater. Poti sa incerci mai multe, daca in toate iti sacadeaza inseamna ca e de la placa video, care ca majoritatea placilor video de laptop, nu e tocmai stralucita.

| Nickname1890 a răspuns (pentru idol43v3r):

Dupa un pic de research (google face minuni cand ai vreo problema) am constatat ca majoritatea playerelor nu suporta placa ta video, de aceea filmul HD este redat prin procesor (care bineinteles nu are atata putere de procesare grafica ca placa video. de aici sacadarea)

Solutia se pare ca ar fi playerul PowerDVD 11 sau 12.

Incearca sa faci rost de el si sa-l instalezi si vezi daca e vreo diferenta.

| idol43v3r a răspuns (pentru Nickname1890):

Va multumesc frumos pentru informatii, am pus drivarele care trebuiau si nu mai secadeaza. Dar nu are claritatea de full hd cand rulezi un film blu ray. In jocuri este bestial. In fine cred ca este de la player cu care rulez filmul. Este posibil sa nu fie compatibila placa cu vlc player.